Debut perfect pentru campionul mondial Casey Stoner (Ducati): australianul a cistigat primul concurs al noului campionat mondial de motociclism viteza, disputat in nocturna, in Qatar.

Locurile 2 si 3 au fost ocupate de Jorge Lorenzo (Yamaha) si Dani Pedrosa (Honda). Italianul Valentino Rossi s-a clasat pe locul 5, fiind depasit in chiar ultimul tur de compatriotul sau Andrea Dovizioso (Honda).

A fost un concurs in care au impresionat concurentii care au debutat la aceasta clasa, dupa ce au "promovat" de la 250cmc. In primul rind, este vorba despre spaniolul Jorge Lorenzo, locul 2 in ierarhia finala, care impresionase deja in calificari (atunci cind obtinuse cea mai buna pozitie pe grila de start.

Un alt debutant la clasa-regina a fost Andrea Dovizioso: l-a depasit pe "Doctorul" valentino Rossi in ultimul tur al cursei din Qatar, performanta care confirma clasarea excelenta anul trecut in clasamentul clasei inferioare (pozitia a 2-a).