Australianul Toby Price (KTM) a câştigat, joi, la Riad, etapa a 5-a a Raliului Dakar 2022, la categoria moto, etapă scurtată din motive logistice, fiind cronometrat pe distanţa de 346 km, faţă de 465 km iniţial, în jurul capitalei saudite cu timpul de 3 h 19 min 32 sec, informează AFP.

El a fost urmat la 4 min 14 sec de italianul Danilo Petrucci (KTM) şi la 4 min 16 sec de botswanezul Ross Branch (Yamaha).

Românul Emanuel Gyenes (KTM) a terminat al 43-lea, la 35 min 32 sec de învingător.

Organizatorii au anunţat că "întrucât toate mijloacele aeriene sunt total mobilizate, nu poate fi asigurată continuitatea etapei şi garantarea securităţii concurenţilor".

În clasamentul general, britanicul Sam Sunderland (KTM), clasat pe locul 13 în această etapă, rămâne lider în faţa austriacului Matthias Walkner (KTM), la 2 min 29 sec, şi a francezului Adrien Van Beveren, la 5 min 59 sec.

Gyenes se află pe 44, la 04 h 35 min 19 sec de lider.

Sătmăreanul a încheiat etapa pe 5 la clasa Malle Moto (Original by Motul), fără asistenţă tehnică, având aceeaşi poziţie şi în ierarhia generală.

Vineri, etapa a şasea, va avea loc tot la Riad, pe o lungime de 620 km la moto, dintre care 404 km cronometraţi, informează Agerpres.