Lewis Hamilton îl atacă pe Max Verstappen după incidentul din Arabia Saudită - Final încins de an în Formula 1

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 6 decembrie 2021, 9:56 Sport | Motor


Lewis Hamilton si Max Verstappen
Foto: Tim Goode / PA Images / Profimedia
Formula 1 a avut parte de spectacolul pe care-l așteptau fanii, cursa din Arabia Saudită având de toate. Lewis Hamilton s-a impus la Jeddah și a reușit să-l egaleze la puncte pe Max Verstappen cu doar o etapă înainte de finalul sezonului. Cei doi au oferit faza zilei în turul 37, atunci când în linie dreaptă s-au lovit.

Incidentul din turul 37 a făcut înconjurul planetei, el fiind comentat atât de fanii celor doi, cât și de spectatorii neutri ai Marelui Circ.

Verstappen trebuia să-i cedeze poziția lui Hamilton, a frânat destul de puternic, iar britanicul l-a lovit din spate. Lewis a fost aproape de un abandon, iar la finalul cursei nu a ratat ocazia de a-l ataca pe marele său rival din lupta pentru titlul mondial.

"A trebuit să încerc să-mi păstrez calmul, ceea ce a fost destul de greu de făcut (se referă la incidentul din turul 37).

Am concurat cu mulți piloți de-a lungul carierei mele și am întâlnit o mulțime de personaje diferite, dar în vârf sunt câțiva care depășesc limitele. Nu aplică regulile sau nici măcar nu se gândesc la ele.

Cu siguranță, Verstappen a depășit limita. Am evitat de multe ori contactul cu el și nu mă deranjează să fiu cel care face asta pentru că trăiești să te lupți în fiecare zi, ceea ce, evident, am și făcut" - Lewis Hamilton pentru Sky Sports F1.

De altfel, FIA l-a penalizat pe Verstappen cu 10 secunde după incidentul în urma căruia cei doi s-au lovit.

"În decizia de a-l penaliza pe pilotul mașinii cu numărul 33 (n.r. Max Verstappen), momentul-cheie a fost când acesta a încetinit brusc și semnificativ. Această frânare este considerată imprevizibilă și este principala cauză a impactului. O penalizare de 10 secunde este impusă pentru un astfel de incident", se arată pe F1.com.

Aici poți vedea incidentul din turul 37:
Verstappen a pierdut avantajul din clasamentul general (avea opt puncte) înainte de finala pentru titlul mondial din ultima etapă, cei doi aflându-se la egalitate: câte 369.5 puncte.

Clasament general înainte de ultima etapă:

1 Max Verstappen 369.5 puncte (9 victorii)
2 Lewis Hamilton 369.5 (8 victorii).

Învingătorii curselor de până acum:

Bahrain - Lewis Hamilton (Mercedes)
Emilia Romagna - Max Verstappen (RedBull)
Portimao - Lewis Hamilton (Mercedes)
Montmelo - Lewis Hamilton (Mercedes)
Monte Carlo - Max Verstappen (RedBull)
Baku - Sergio Perez (RedBull)
Le Castellet - Max Verstappen (RedBull)
Spielberg - Max Verstappen (RedBull)
Spielberg - Max Verstappen (RedBull)
Silverstone - Lewis Hamilton (Mercedes)
Hungaroring - Esteban Ocon (Alpine)
Belgia - Max Verstappen (RedBull)
Olanda - Max Verstappen (RedBull)
Italia - Daniel Ricciardo (McLaren)
Rusia - Lewis Hamilton (Mercedes)
Turcia - Valtteri Bottas (Mercedes)
SUA - Max Verstappen (RedBull)
Mexic - Max Verstappen (RedBull)
Brazilia - Lewis Hamilton (Mercedes)
Qatar - Lewis Hamilton (Mercedes)
Arabia Saudită - Lewis Hamilton (Mercedes).

Lupta pentru titlul mondial se va decide în ultima cursă: Abu Dhabi, pe 12 decembrie - Yas Marina Circuit.

Formula 1: Lewis Hamilton, victorie cu scântei în Arabia Saudită - Max Verstappen, egalat la puncte înainte de ultima etapă






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7528 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    .... (Luni, 6 decembrie 2021, 10:06)

    sentenced [utilizator]

    Pe filmare am numarat aproximativ 5 secunde timp in care Hamilton ar fi putut sa-l depaseasca pe Verstappen pe partea stanga.

    Din unghiul asta se vede cel mai bine spatiul lasat de Max, pana si comentatorul F1 recunoaste acest lucru: https://youtu.be/vRhhS6BnLSY?t=292

    P.S. Mercedes / Bottas nu vor fi penalizati pentru incetinirea ilegala din timpul primului safety car?
    • -1 (9 voturi)    
      exact pe dos (Luni, 6 decembrie 2021, 11:42)

      zahr29 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      In primul rand nu a lasat spatiu decat pe final, pana atunci a stat exact pe mijlocul pistei.
      Apoi a vrut sa-l forteze sa treaca exact inainte de linia DRS ca sa poata trece inapoi cu DRS peste cativa metri, asta nu e cedare de pozitie, asta e bataie de joc.
      Ca sa faca asta a franat in fata lui cu 2.4g (date de telemetrie analizate de comisari dupa cursa), intentionat a incercat sa provoace un accident din care are numai de castigat. Eu daca franez sa dau cu capul in parbriz franez cu 1g, asta ca sa-ti dai seama cam cum a franat.
      La toate incercarile de depasire/aparare intra la rupere si cauta accidentul care sa-i scoata pe amandoi din cursa.
      Asta nu e sport, e spectaculos, dar nu e sport.
      Verstappen face asta pentru ca i s-a permis de prea multe ori si a scapat nepenalizat, a ajuns sa i se para normal.
      P.S. Incetinirea "ilegala" din timpul primului safety car nu e ilegala in nici un fel, pentru ca era tur de formare pentru start de pe loc, nu tur normal sub safety car.
      • +4 (4 voturi)    
        ce tur de formare? (Luni, 6 decembrie 2021, 12:15)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui zahr29

        In momentul in care Bottas a incetinit intentionat erau steaguri galbene si nu se stia ca se va relua cursa cu start de pe loc. Informatia cu standing start a venit la peste 15 minute dupa acest incident.

        Dovada: https://youtu.be/vRhhS6BnLSY?t=76
        • -1 (3 voturi)    
          corect cu Bottas (Luni, 6 decembrie 2021, 12:29)

          zahr29 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          Am crezut ca te referi la incetinirea de la startul de pe loc.
          Pentru situatia de care zici, intrebare: erau deja in spatele safety car-ului? Ca daca nu, s-ar putea sa nu se aplice regula.
          Oricum, pe Verstappen nu l-a afectat cu absolut nimic, ca nu a intrat si nu ar fi intrat oricum si a mostenit prima pozitie.
      • 0 (0 voturi)    
        Nici (Miercuri, 8 decembrie 2021, 17:50)

        TITITINO [utilizator] i-a raspuns lui zahr29

        macar englezii nu-l iubesc pe LH!
        Noel ����
        @Bacon4Dayzz
        ·
        Dec 6
        Replying to
        @F1
        Disqualify FRAUDminton
    • -3 (7 voturi)    
      mare pilot (Luni, 6 decembrie 2021, 11:49)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      a numarat el secundele cica :) dar pe boul ala ca sta pe mijlocul pistei nu il vezi? daca intra si ii "inchidea" unghiul ce facea? venea la tine sa ii explici ca nu trebuia sa depaseasca acolo?

      max asta e pe nicaieri... dupa ce si-a dat seama ca trebuia sa il fi lasat demult a zis sa ii puna frana in ultimul moment (unde se largea pista si nu mai avea nevoie sa il lase nimeni)

      inteleg ca unii nu-l plac pe hamilton, nici mie nu mi-l place in mod deosebit, dar parca unii vad alta cursa.
  • +7 (13 voturi)    
    Hamilton l-a scos de tot dintr-o cursa (Luni, 6 decembrie 2021, 10:14)

    vladionvladion [utilizator]

    pe Verstappen anul asta . Atunci Hamilton a castigat, Verstappen out. Deci se putea mai rau, sa nu ia nici un punct. Macar a ramas cu masina intreaga
  • +1 (5 voturi)    
    Banii (Luni, 6 decembrie 2021, 13:53)

    verid [utilizator]

    Imi dau seama despre ce sume colosale este vorba la F1 , ca se pot mistifica astfel realitatile incat sa poata fi scos tiganoiul castigator .
  • +3 (3 voturi)    
    ????? (Luni, 6 decembrie 2021, 14:31)

    cristian.l [utilizator]

    De avea Verstapen masina ta zbura pe langa tine ....
    1 la 1 cu masina Mercedes amandoi te face 9 din 10.
    Pacat ca se decide soarta unui campionat in culise, distruge spectacolul ........
    Hamilton putea fi penalizat de 2 ori in cursa dar pentru el se gaseste scuze..... cand a intrat in Verstapen a fost chior, se vede clar ca a avut timp extrem de mult sa treaca de el..... acolo trebuia penalizat cu cel putin 10 secunde ..... avea loc sa treaca o bascula sau un autobuz, s-a bagat ca taranul in el.
  • 0 (0 voturi)    
    ce memorie (Luni, 6 decembrie 2021, 19:03)

    nahir [utilizator]

    scurtă are LH?! A uitat ce i-a făcut lui Verstapen la Marele Premiu de la Silverstone?
  • 0 (0 voturi)    
    Penalizari de forma... (Marţi, 7 decembrie 2021, 11:51)

    Orbu_Braila [utilizator]

    Schumacher a fost penalizat cu toate punctele din campionatul respectiv pentru manevre de genul Verstapen. La cate incidente a creat in acea cursa merita cel putin un steag negru olandezul. Le mosteneste de la taica-sau din Brazilia cand l-a scos pe Montoya din cursa...Pana si Red Bull i-a transmis prin radio ca manevre de 'genul', chiar nu erau necesare.

    Si sa mai primesti si 'Driver of the day' pentru comportament nesportiv?

    Iar penalizarea care a primit-o Verstapen de doar 10 secunde la final a fost doar asa ca sa nu se zica nimic de absenta uneia.

    Oricum se vede clar ca pana si comisarii de cursa nu il vor pe Lewis campion anul asta. Nu m-ar mira sa ii gaseasca britanicului pe final de sezon chiar si Corona Virus.