Formula 1 a avut parte de spectacolul pe care-l așteptau fanii, cursa din Arabia Saudită având de toate. Lewis Hamilton s-a impus la Jeddah și a reușit să-l egaleze la puncte pe Max Verstappen cu doar o etapă înainte de finalul sezonului. Cei doi au oferit faza zilei în turul 37, atunci când în linie dreaptă s-au lovit.

Lewis Hamilton si Max VerstappenFoto: Tim Goode / PA Images / Profimedia

Incidentul din turul 37 a făcut înconjurul planetei, el fiind comentat atât de fanii celor doi, cât și de spectatorii neutri ai Marelui Circ.

Verstappen trebuia să-i cedeze poziția lui Hamilton, a frânat destul de puternic, iar britanicul l-a lovit din spate. Lewis a fost aproape de un abandon, iar la finalul cursei nu a ratat ocazia de a-l ataca pe marele său rival din lupta pentru titlul mondial.

"A trebuit să încerc să-mi păstrez calmul, ceea ce a fost destul de greu de făcut (se referă la incidentul din turul 37).

Am concurat cu mulți piloți de-a lungul carierei mele și am întâlnit o mulțime de personaje diferite, dar în vârf sunt câțiva care depășesc limitele. Nu aplică regulile sau nici măcar nu se gândesc la ele.

Cu siguranță, Verstappen a depășit limita. Am evitat de multe ori contactul cu el și nu mă deranjează să fiu cel care face asta pentru că trăiești să te lupți în fiecare zi, ceea ce, evident, am și făcut" - Lewis Hamilton pentru Sky Sports F1.

De altfel, FIA l-a penalizat pe Verstappen cu 10 secunde după incidentul în urma căruia cei doi s-au lovit.

"În decizia de a-l penaliza pe pilotul mașinii cu numărul 33 (n.r. Max Verstappen), momentul-cheie a fost când acesta a încetinit brusc și semnificativ. Această frânare este considerată imprevizibilă și este principala cauză a impactului. O penalizare de 10 secunde este impusă pentru un astfel de incident", se arată pe F1.com.

Aici poți vedea incidentul din turul 37:

Verstappen a pierdut avantajul din clasamentul general (avea opt puncte) înainte de finala pentru titlul mondial din ultima etapă, cei doi aflându-se la egalitate: câte 369.5 puncte.

Clasament general înainte de ultima etapă:

1 Max Verstappen 369.5 puncte (9 victorii)

2 Lewis Hamilton 369.5 (8 victorii).

Învingătorii curselor de până acum:

Bahrain - Lewis Hamilton (Mercedes)

Emilia Romagna - Max Verstappen (RedBull)