​Plecat din pole-position în Marele Premiu al Qatarului, desfășurat pe circuitul Losail, Lewis Hamilton (Mercedes) s-a impus pentru a șaptea oară în acest sezon. Podiumul a fost completat de olandezul Max Verstappen (RedBull), rivalul britanicului în lupta pentru titlul mondial din Formula 1, și de ibericul Fernando Alonso (Alpine).

Lewis HamiltonFoto: DPPI/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Înainte de startul MP al Qatarului, Max Verstappen avea un avantaj de 14 puncte față de Lewis Hamilton în clasamentul general.

După victoria britanicului de pe circuitul de la Losail, diferența dintre cei doi este de 8 puncte cu doar două Grand Prix-uri înainte de finalul sezonului din Formula 1.

Finlandezul Valtteri Bottas a abandonat, iar RedBull s-a apropiat la doar 5 puncte de Mercedes în clasamentul constructorilor.

Veteranul Alonso (40 de ani) a obținut prima sa clasare pe podium după șapte ani. În 2014, Fernando termina pe locul doi în Marele Premiu al Ungariei.

"În sfârșit am ajuns aici! Am fost aproape în câteva curse. După primul tur am crezut că sunt pe primul loc și a fost un duel încins cu Perez până la final. Suntem mulțumiți de ce am reușit. Am plănuit o singură oprire de la început, știam că nu avem altă variantă. Oprirea a fost perfectă, avem o mașină bună, totul merge fantastic" - Fernando Alonso.