Olandezul Max Verstappen (Red Bull), lider al clasamentului piloților, a fost penalizat cu cinci locuri pe grila de start a Marelui Premiu al Qatarului, a XX-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, pentru că nu a respectat semnalizările cu steagul galben în repriza a treia a calificărilor de sâmbătă, informează motorsport.

Max VerstappenFoto: Hoch Zwei / Zuma Press / Profimedia

Deşi a fost fluturat un steag galben dublu pentru că monopostul Alpha Tauri pilotat de Pierre Gasly era oprit pe linia de start/sosire, Versttapen nu a încetinit, aşa cum cere regulamentul.

Clasat pe locul 2 în calificări, liderul clasamentului piloţilor va pleca astfel de pe poziţia a şaptea a grilei, în cursa programată, duminică, de la ora 16:00, la Lusail.

Finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) a primit trei locuri de penalizare pe grila de start a ediţiei inaugurale a Qatar Grand Prix, pentru că nici el nu a încetinit în aceeaşi situaţie, când i s-a fluturat steagul galben.

Bottas a fost al treilea în calificări şi va ocupa astfel locul 5 pe grilă, duminică.

Din pole-position va porni britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), principalul adversar al lui Verstappen la titlul mondial, urmat de Pierre Gasly şi de spaniolul Fernando Alonso (Alpine), transmite News.ro.