Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, duminică, pe circuitul de la Silverstone, Marele Premiu al Marii Britanii, a zecea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Podiumul a fost completat de Charles Leclerc (Ferrari) și de Valtteri Bottas (Mercedes).

Lewis HamiltonFoto: Action Press / Shutterstock Editorial / Profimedia

Hamilton a obţinut a 99-a victorie a carierei și a opta pe circuitul de casă de la Silverstone.

În faţa a peste 140.000 de spectatori, cursa de la Silverstone a început cu un accident între principalii candidaţi la titlu în acest sezon. Un duel roată la roată între olandezul Max Verstappen (Red Bull) și britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) s-a soldat cu abandonul liderului clasamentului piloţilor.

Verstappen a plecat din pole-position şi a fost atacat imediat de Hamilton, locul 2 pe grilă. Cei doi s-au duelat roată la roată pe o mare parte din turul I, până în momentul în care, la un atac pe interior al septuplului campion mondial, roata stânga-faţă a monopostului Mercedes a atins roata dreapta-spate a monopostului Red Bull.

Suspensia maşinii Red Bull s-a rupt şi Verstappen a ieşit în decor, lovind cu putere barierele de protecţie ale circuitului de la Silverstone. Olandezul a fost transportat la un spital local pentru teste, ca o măsură de precauţie. Potrivit şefului Red Bull, Christian Horner, acesta a suferit un "impact de 51G" cu barierele formate din cauciucuri.

De incident a profitat monegascul Charles Leclerc de la Ferrari, care, plecat de pe locul al patrulea al grilei, a trecut la conducere. Hamilton a rămas în cursă, pe locul al doilea, iar al treilea a fost coechipierul său, finlandezul Valtteri Bottas.

Cursa a fost oprită cu steagul roşu, toţi piloţii intrând la boxe, şi a fost reluată după 35 de minute şi după îndepărtarea maşinii olandezului şi repararea barierei de protecţie, formată din cauciucuri.

Hamilton a fost găsit vinovat de accidentul cu Verstappen şi a fost penalizat cu zece secunde.

La restart, Leclerc a plecat foarte bine şi nu a putut fi ajuns până în finalul cursei. Hamilton şi-a efectuat penalizarea la schimbul de pneuri şi a căzut pe locul 5. El l-a depăşit pe Norris, apoi a reuşit să revină pe locul 2, după ce Bottas i-a cedat poziţia. Cu un sprint ovaţionat de proprii suporteri, britanicul l-a ajuns pe Leclerc şi l-a depăşit în antepenultimul tur, apoi a trecut primul linia de sosire colectând şi punctul pentru cel mai bun timp pe tur, informează News.ro.