Lewis Hamilton, acuzații dure la adresa Formulei 1

de L.V.A.     HotNews.ro
Joi, 20 mai 2021, 13:02 Sport | Motor


Lewis Hamilton
Foto: Formula 1 / Twitter
De șapte ori campion al competiției, Lewis Hamilton susține, într-un interviu acordat publicației AS, că Formula 1 a devenit ”un club al copiilor miliardari".

„Dacă ar trebui să reîncep astăzi dintr-o familie de muncitori, mi-ar fi imposibil să fiu aici, pentru că ceilalţi piloți au foarte mulţi bani", a declarat Hamilton, într-un interviu publicat joi de cotidianul spaniol AS.

„Trebuie să lucrăm pentru a schimba acest lucru şi a face din Formula 1 un sport accesibil, atât pentru cei bogaţi, cât şi pentru oamenii cu o origine mai modestă", a adăugat el.

Întrebat despre originile sale, Hamilton a subliniat că nu a mai văzut alt pilot de culoare pe grilă, de la debutul carierei sale în sporturile cu motor, potrivit EFE citat de Agerpres.

„Tatăl meu, fratele meu şi cu mine am fost întotdeauna singurele persoane de culoare. Pentru noi era normal, deşi am fost mereu conştienţi. A devenit normal, desigur, chiar dacă la început a fost evident că nu eram bineveniţi. Chiar şi astăzi este la fel. După karting, am întâlnit câţiva piloţi chinezi sau asiatici. Dar niciun pilot negru", regretă pilotul echipei Mercedes.

În acest sens, actualul lider al Campionatului Mondial de Formula 1 şi-a exprimat intenţia de a promova diversitatea în sportul său şi dorinţa de a "ajuta pe altcineva să-şi îndeplinească visurile".

„Am realizat multe lucruri, dar acum toată concentrarea mea se îndreaptă spre a-i ajuta pe ceilalţi. Trăiesc un vis, nu am nevoie de nimic pentru mine", a mai spus Lewis Hamilton.

Lewis Hamilton conduce în acest sezon în clasamentul piloților, având trei curse câștigate până acum din patru desfășurate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5198 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    "persoana de culoare" privilegiata (Joi, 20 mai 2021, 13:13)

    stanescuionel [utilizator]

    Deci un ne... pardon o persoana de culoare privilegiata la fel de tare ca si un alb, ca e ok sa folosesc termenul de alb ca sa nu par ultimul nazist extremist de dreapta, se plange despre faptul ca numai cei de culoare saraci nu au acces la sportul asta, dar nu zice nimica de albi ca ei automat sunt privilegiati? Zise persoana de culoare care s-a nascut in puf si bogatie cum unele persoane de culoare doar viseaza, ba chiar si unii albi
    • +8 (10 voturi)    
      Nu stiu daca s-a nascut in bogatie... (Joi, 20 mai 2021, 14:06)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui stanescuionel

      ... dar cu siguranta acum de scalda in bogatia dobandita dintr-un sport in care zice ca "la început a fost evident că nu eram bineveniţi. Chiar şi astăzi este la fel". Serios? Desi politica nu are ce cauta in sport, i s-au permis manifestari pro-belemiste atat de catre F1 (unde a fost acompaniat de majoritatea pilotilor albi), cat si de catre echipa Mercedes (care mai avea putin si il vopsea si pe Botas in culoarea pe care nu mai avem voie sa o pronuntam). Ce ar fi vrut mai mult? Sa se rezerve un procent din "locurile" de piloti dupa culoare pielii, ca la facultate, sau cum?
  • +9 (15 voturi)    
    //// (Joi, 20 mai 2021, 13:26)

    GemstonePig [utilizator]

    deci nu vrea sa gaseasca un talent orice culoare de ochi par piele o avea el ci neaparat unul de culoare. ce culoare nu precizeaza?
  • +8 (12 voturi)    
    il opreste cineva sa-si faca o echipa (Joi, 20 mai 2021, 13:38)

    jorj_bv [utilizator]

    sau sa sponsorizeze un pusti talentat de culoare sau cu conditii modeste?
    Formula 1 e ca la popi, o gramada de nepotisme si oameni cu multi bani isi incearca norocul la faima, ca bani au deja.
    Discutia e si daca conformatia genetica a negrilor duce la performante in sportul asta, sau daca nu sunt atrasi mai degraba catre atletism, baschet sau rugby/fotbal american. El e jumate alb, deci poate tocmai combinatia asta il favorizeaza.
    Si faptul ca tac-su a lucrat in IT difera mult de marea majoritate a negrilor
  • +6 (8 voturi)    
    a inceput bine si a dat (Joi, 20 mai 2021, 14:08)

    liviu_ [utilizator]

    cu mucii in fasole la sfarsit....

    - da incepe sa fie un sport in care banii "vorbeste" ... vezi ultima "achizitie" : mazeSPIN... si aici e o problema

    - DAR tu poti sa ceri sanse egale NU diversitate ! diversitatea inseamna 10 albi, 10 negrii , 10 asiatici din care 5 barbati si 5 femei INDIFERENT de competenta, si aici e vorba totusi de competenta!!!
    ce ar fi sa cerem si noi "mai multa diversitate" in alergare viteza, basket si alte sporturi dominate de voi! v-ar conveni?! d c nu cereti si acolo "diversitate" unde sunt sporturi in care negrii domina (diferente biologice, asta e) si cereti doar unde negrii sunt slabi?! aud?! asta e discriminare pozitiva tovarase!

    - also hai sa nu vb el de rasism, pentru ca el e un pilot bun (nu cred ca o sa conteste nimeni asta), dar este un pilot impins rau de tot de la spate... mercedes s-a facut pres in fata lui din primul sezon! asa ca el chiar a beneficiat de pe urma faptului ca e negru...

    cand am citit inceputul ziceam "uite ma, chiar spune ceva corect. nu prea il inghit, dar na acum o sa spun ceva pozitiv despre el". m-a linistit cu "diversitatea"... aceeasi placa gretzoasa pe care m-am saturat sa o aud!
    societatea trebuie sa mearca pe SANSE EGALE, NU pe discriminare pozitiva!
    sunt sporturi in care negrii distrug albii, sunt sporturi in care e invers... sunt sporturi in care asiaticii ii fac praf pe restu etc etc... asta nu inseamna discriminare, inseamna diferenta de fizionomie, de mentalitate si altele...
    daca albii aveau p... mai mare voi erati in stare sa le cereti sa si-o taie ca as nu va simtiti discriminati...
    • +3 (3 voturi)    
      Exact (Joi, 20 mai 2021, 19:05)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      In UK sunt doar 3% negri si sa zicem o parte din cei 2% metisi.
      In SUA, statul cu cei mai multi negri, marea majoritate sunt saraci. E mult mai usor sa te apuci de baschet in parc sau de fotbal american in competitiile scolare decat sa visezi masinute cand parintii castiga minimul pe economie.
  • +2 (6 voturi)    
    Sunt fan Hamilton (Joi, 20 mai 2021, 14:58)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Sunt un fan absolut al sportivului Hamilton. Cred ca ceea ce a reusit in F1 este absolut incredibil, si nu arata ca are de gand sa se opreasca foarte curand.
    Cum deja s-a comentat, partea cu pilotii care au acces in motorsportul de top doar fiindca au o situatie materiala foarte buna este foarte corecta. Latifi si Mazepin sunt doua exemple foarte concrete. Unii l-ar baga si pe Stroll in aceasta categorie, insa acesta a demonstrat ca nu il recomanda doar banii, avand si talent.
    Pe de alta parte, toata aceasta pleiada a lui Hamilton, cu BLM si diversitatea in motorsport mi se pare complet aiurea. Diversitatea nu trebuie sa aiba prioritate inaintea performantei. In tot motorsportul, sunt foarte putini piloti negri. Poate fi o componenta rasiala, dar ma indoiesc ca asta este motivul. Eu cred ca pur si simplu negri nu sunt atrasi de motorsport. Nici in tribune, nu am observat sa fie multi negri, nici in US, nici in Europa.
  • +1 (1 vot)    
    si care (Vineri, 21 mai 2021, 10:36)

    nahir [utilizator]

    credeam ca e interesat sa promoveze valoarea nu culoarea.