​MotoGP: Jack Miller, a doua victorie consecutivă - Australianul s-a impus în Marele Premiu al Franței

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Duminică, 16 mai 2021, 19:10 Sport | Motor

Jack Miller
​Pilotul australian Jack Miller (Ducati) a câştigat duminică Marele Premiu al Franţei la motociclism viteză, clasa MotoGP, pe circuitul de la Mans (4,185 km).

Miller a fost cronometrat în 4:25.473 (27 tururi), fiind urmat de francezii Johann Zarco (Ducati-Pramac, +3.970) şi Fabio Quartararo (Yamaha, +14.468), acesta din urmă plecând în cursă din pole position.

Aceasta este a doua victorie consecutivă pentru Jack Miller. Cu două săptămâni în urmă, australianul s-a impus în Marele Premiu al Spaniei.

Quartararo rămâne lider în clasamentul general după primele cinci manşe ale Campionatului mondial la clasa-regină, cu 80 de puncte, pe locurile 2 şi 3 fiind deocamdată italianul Francesco Bagnaia (Ducati, 79 pct), respectiv Johann Zarco (68 pct).

Tot duminică, spaniolul Sergio Garcia (GasGas) a câştigat cursa la clasa Moto 3, iar la Moto 2 învingător a fost de asemenea un pilot spaniol, Raul Fernandez, informează Agerpres.