Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, duminică, pe circuitul de la Montmelo, Marele Premiu al Spaniei, a patra etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Podiumul a fost completat de Max Verstappen (Red Bull Racing) și de Valtteri Bottas (Mercedes).

Lewis HamiltonFoto: Action Press / Shutterstock Editorial / Profimedia

Pentru Hamilton este al treilea succes din acest sezon şi al 98-lea din carieră.

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a plecat de pe poziţia a doua a grilei de start şi l-a depăşit pe britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), pornit din pole-position, în primul viraj, trecând la conducere. Verstappen s-a menţinut mult timp în frunte, însă Hamilton, cu o strategie cu două opriri la boxe, şi-a recăpătat locul I, în turul 60/66, când l-a întrecut pe pilotul olandez, care a ales iniţial o strategie cu o singură oprire. După ce a fost depăşit de Hamilton, Verstappen a intrat la boxe pentru a pune un set de cauciucuri noi şi a stabilt cel mai rapid tur al cursei, potrivit News.ro.