Lewis Hamilton (Mercedes AMG) va pleca din pole-position în Marele Premiu de la Imola, a doua cursă a Campionatului Mondial de Formula 1 din 2021. Al doilea va pleca Sergio Perez (Red Bull), în timp ce al treilea timp a fost obținut de Max Verstappen (Red Bull).

Formula 1, logoFoto: f1.com

Va fi al 99-lea pole-position al britanicului Hamilton în cariera sa de pilot F1.

Marele Premiu de la Emilia-Romagna (Italia) va avea loc duminică la Imola, de la ora 16:00. Grand Prix-ul va putea fi urmărit în direct pe Digisport și Telekom.

20. Yuki TSUNODA

Este cea de-a doua cursă a sezonului din Formula 1, prima fiind câștigată de Hamilton.

Al doilea loc al podiumului a fost ocupat de Max Verstappen (Red Bull). Locul al treilea i-a revenit lui Valtteri Bottas (Mercedes).

Imola este circuitul pe care legendarul pilot Ayrton Senna și-a pierdut viața în 1994. Acesta a intrat într-un zid de beton cu 211 km/h și nu a avut nicio șansă de supraviețuire.