​Australianul Toby Price (KTM) a câştigat, marţi, etapa a treia a Raliului raid Dakar 2021 la secţiunea moto, o buclă de 629 de kilometri, dintre care 403 cronometraţi, cu plecarea şi sosirea la Wadi Ad-Dawasir (Arabia Saudită), în timp ce românul Emanuel Gyenes s-a clasat pe locul 50.

Price, campion în 2016 şi 2019, a fost cronometrat cu timpul de 3 h 33 min 23 sec la finalul unei treceri spectaculoase prin cordoane de dune şi treceri tehnice, depăşindu-l pe final pe argentinianul Kevin Benavides (Honda), sosit la 1 min 16 sec de învingător. Austriacul Matthias Walkner (KTM) s-a clasat pe locul al treilea, la 2 min 36 sec de Price.

În clasamentul general, noul lider este americanul Skyler Howes (KTM), sosit al patrulea în etapa de marţi, la 6 min 16 sec de Price. Howes este urmat de Kevin Benavides, la 33 de secunde, şi de francezul Xavier de Soultrait (Husqvarna), la 1 min 28 sec, în timp ce spaniolul Joan Barreda Bort, lider după două etape, a coborât pe locul al optulea, după ce s-a clasat pe locul al 30-lea în etapa a treia.

Gyenes (KTM) a sosit al 50-lea în etapă, la 01 h 03 min 07 sec de învingător, iar la general se află pe 37, la 01 h 57 min 02 sec de lider.

Pilotul sătmărean a cedat conducerea la categoria Malle Moto (fără asistenţă tehnică), unde primul este acum italianul Maurizio Gerini, urmat de lituanianul Arunas Gelazninkas, la 12 min 45 sec, de cehul Roman Krejci, la 24 min 48 sec, şi de Gyenes, la 31 min 45 sec.

La clasa Marathon, Gyenes este al treilea, devansat de Tosha Schareina (Spania) şi Roman Krejci (Cehia).

Miercuri, concurenţii vor lua startul în cea mai lungă etapă de la această a 43-a ediţie, 813 kilometri, între Wadi Ad-Dawasir şi Riad, dar dintre care doar 337 km cronometraţi, transmite Agerpres.