​Portughezul Miguel Oliveira (Tech 3) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Portugaliei la MotoGP, ultima etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză.

Pe locul doi s-a clasat australianul Jack Miller (Pramac), iar pe trei a încheiat italianul Franco Morbidelli (Petronas).

Campionul mondial Joan Mir, care şi-a asigurat titlul în etapa trecută, a abandonat la Portimao.

Spaniolul Albert Arenas (Gaviota Aspar Team Moto 3) şi italianul Enea Bastianini (Italtrans Racing Team) au câştigat titlul mondial la Moto3, respectiv la Moto2.

Arenas a ocupat locul 12 la Portimao. Cursa a fost câştigată tot de un spaniol, Raul Fernandez. Albert Arenas a terminat sezonul cu un total de 174 de puncte, cu patru mai multe decât ocupanţii locurilor 2 şi 3, italianul Tony Arbolino şi japonezul Ai Ogura.

La Moto2, Bastianini a încheiat pe locul cinci cursa din Portugalia, câştigată de australianul Remy Gardner. Enea Bastianini a terminat sezonul cu un total de 205 puncte, fiind urmat pe podium de britanicul Sam Lowes (196 de puncte) şi de italianul Luca Marini (196 de puncte).