Marele Premiu al Italiei de la Monza a avut parte de multe evenimente: penalizări, un steag roșu și un podium surprinzător. Victoria i-a revenit lui Pierre Gasly (AlphaTauri), acesta fiind urmat de Carlos Sainz (McLaren) și Lance Stroll (Racing Point).

Pierre GaslyFoto: f1.com

Ce s-a întâmplat în Grand Prix-ul de la Monza:

În turul 27, Marele Premiu a fost întrerupt din cauza unui accident suferit de Charles Leclerc (Ferrari). Cursa a fost oprită cu steagul roşu, pentru refacerea zidului de protecţie.

Liderul cursei, britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), a intrat la boxe să schimbe pneurile şi a fost penalizat cu "stop and go" zece secunde.

Ambii piloţi Ferrari au abandonat: Sebastian Vettel s-a retras la boxe, după o problemă la frâne.

De toate aceste evenimente a profitat Pierre Gasly, cel care a câștigat pe un final electrizant de Grand Prix în fața lui Carlos Sainz.

După o pauză de 24 de ani, Formula 1 are un pilot francez care câștigă un Grand Prix. Ultimul fusese Olivier Panis, la Marele Premiu de la Monaco, de pe 19 mai 1996.