Lituanianul Vaidotas Zala (Mini) a dominat prima etapă a Raliului Dakar 2020 la clasa auto, impunându-se în faţa tuturor favoriţilor, printre care şi fostul pilot de Formula 1 Fernando Alonso (Toyota), care şi-a făcut cu această ocazie debutul în celebrul raliu-raid, scrie Agerpres.

Vaidotas ZalaFoto: dakar.com

Zala a fost înregistrat în 3h 19 min 04 sec la capătul celor 319 km cronometraţi ai etapei desfăşurate duminică între Jeddah şi Al Wajh. El a fost urmat la 2 min 14 sec de francezul Stephane Peterhansel (Mini), în timp ce spaniolul Carlos Sainz (Mini) a ocupat poziţia a treia, la 2 min 50 sec.

Câştigătorul ediţiei de anul trecut a Raliului Dakar, qatarianul Nasser AL Attiyah (Toyota), s-a clasat pe poziţia a patra, la 5 min 33 sec.

Spaniolul Fernando Alonso, dublu campion mondial de Formula 1, a avut o evoluţie bună în prima sa etapă din Raliul Dakar, pe care a încheiat-o pe locul 11, la 15 min 27 sec. de învingător.

La categoria quads, victoria a revenit chilianului Ignacio Casale (04 h 17 min 37 sec), urmat de polonezul Rafal Sonik (la 05 min 36 sec) şi de cehul Tomas Kubiena (la 06 min 55 sec).

Luni se desfăşoară etapa a 2-a, între Al Wajh şi Neom, în lungime totală de 393 km, între care 367 km cronometraţi.

Raliul Dakar 2020 are un traseu total de 7.900 km, între care 5.000 de km cronometraţi, urmând să se încheie pe 17 ianuarie.