Maverick Vinales (Spania, Yamaha) a câștigat, duminică, pe circuitul de la Assen, Marele Premiu al Olandei la MotoGP. Acesta a fost urmat pe podium de ibericul Marc Marquez (Spania, Honda) și francezul Fabio Quartararo (Yamaha).

Cronometrat în 40min. 55 sec 415/1000, Maverick Vinales a fost mai rapid cu 4 sec 854/1000 decât Marc Marquez și cu 9 sec 738/1000 decât Fabio Quartararo, aflat la a doua clasare pe podium din carieră.

Marc Marquez și-a mărit avansul la 44 de puncte în clasamentul piloților. Cu patru victorii în acest sezon, Marquez are un total de 160 de puncte, fiind urmat de italienii Andrea Dovizioso (116 puncte) și Danilo Petrucci (108).

Clasamentul cursei:

Clasamentul general:

Cursa de la categoria Moto2 s-a încheiat cu victoria ibericului Augusto Fernandez (Kalex), aflat la primul succes din carieră. Acesta a fost urmat de Brad Binder (KTM) și Luca Marini (VR46).

La categoria Moto3 s-a impus italianul Tony Arbolino (Honda), care a fost cronometrat în 38 min 03 sec 113/1000. Acesta a fost urmat de compatriotul său Dalla Porto, tot de la Honda) și de cehul Jakub Kornfeil (KTM).