Pilotul spaniol Marc Marquez (Honda) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Cataloniei, la clasa MotoGP, în Campionatul Mondial de motociclism viteză, el fiind urmat pe podium de francezul Fabio Quartararo (Yamaha) şi italianul Danilo Petrucci (Ducati), informează Agerpres.

Cronometrat în 40 min 31 sec 175/1000, Marc Marquez a fost mai rapid cu 2 sec 660/1000 decât Fabio Quartararo, la prima clasare pe podium din cariera sa, şi cu 4 sec 537/1000 decât Danilo Petrucci.

Marc Marquez şi-a consolidat avansul în clasamentul piloţilor, după o cursă marcată de căzăturile suferite în primele tururi de spaniolii Jorge Lorenzo (Honda) şi Maverick Vinales (Yamaha) şi italienii Andrea Dovizioso (Ducati) şi Valentino Rossi (Yamaha), informează AFP.

La a patra victorie în acest sezon, Marquez are acum 140 de puncte în clasamentul piloţilor, 37 mai mult decât Andrea Dovizioso şi 39 mai mult decât spaniolul Alex Rins (Suzuki).

Cursa de la categoria Moto2 s-a încheiat cu victoria spaniolului Alex Marquez (Kalex), la al treilea succes consecutiv.

Sosit în 38 min 25 sec 678/100, Marquez a fost urmat pe podium de coechipierul său elveţian de la Kalex, Thomas Luthi, la 1 sec 989/1000, şi de un alt spaniol, Jorge Navarro (Speed Up), la 2 sec 532/1000. Liderul campionatului, italianul Lorenzo Baldasarri (Kalex), a abandonat.

Alex Marquez a trecut pe primul loc în clasamentul acestei categorii, cu 111 puncte, devansându-i pe Thomas Luthi, 104 puncte, Jorge Navarro, 89 puncte, Lorenzo Baldasarri, 88 puncte etc.

La Moto3 s-a impus spaniolul Marcos Ramirez (Honda), al şaptelea câştigător în tot atâtea curse în actualul sezon la această categorie.

Cronometrat în 38 min 36 sec 156/1000, Ramirez i-a devansat pe linia de sosire pe compatriotul său Aron Canet (KTM), cu 119/1000, şi pe italianul Celestino Vietti (KTM), cu 146/1000.

Cursa a fost deosebit de agitată, cu nu mai puţin de 12 abandonuri, majoritatea datorate unor căzături.

Ramirez este de fapt al 12-lea câştigător în ultimele 12 curse de Moto3 dacă este luat în calcul şi sezonul trecut.

În clasamentul acestei categorii, lider este Aron Canet, 103 puncte, urmat de doi italieni de la Honda,

Lorenzo Dalla Porta, 80 de puncte, şi Niccolo Antonelli, 75 de puncte.