Plecat din pole-position, Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Principatului Monaco, a şasea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, care s-a desfăşurat pe circuitul de la Monte Carlo. Britanicul i-a dedicat victoria legendarului pilot Niki Lauda, care a decedat luni, la vârsta de 70 de ani. Hamilton a fost urmat pe podium de Sebastian Vettel (Germania/Ferrari) și Valtteri Bottas (Finlanda/Mercedes).

Pentru Hamilton este a patra victorie din acest sezon, după cele obţinute în Bahrain, China şi Spania. Britanicul s-a mai impus la Monte Carlo în 2008 şi în 2016.

Lewis Hamilton i-a dedicat succesul lui Niki Lauda, care a murit luni, la vârsta de 70 de ani. “M-am luptat având spiritul lui Niki. Am încercat să rămân concentrat şi să îl fac să fie mândru. Ne lipseşte”, a spus Hamilton în interviul de la finalul cursei, potrivit News.ro.

Este pentru prima dată în acest sezon de Formula 1 când primele două poziții ale podiumului la o cursă nu sunt ocupate numai de piloții Mercedes.

Cine a ocupat primele două poziții la cursele disputate până acum în actualul sezon:

1. Marele Premiu al Australiei (Melbourne) - Valtteri Bottas (Mercedes), Lewis Hamilton (Mercedes)

2. Marele Premiu al Bahrainului (Sakhir) - Lewis Hamilton, Valtteri Bottas

3. Marele Premiu al Chinei (Shanghai) - Lewis Hamilton, Valtteri Bottas

4. Marele Premiu al Azerbaidjanului (Baku) - Valtteri Bottas, Lewis Hamilton

5. Marele Premiu al Spaniei (Barcelona) - Lewis Hamilton, Valtteri Bottas.

6. Marele Premiu al Principatului Monaco (Monte Carlo) - Lewis Hamilton, Sebastian Vettel (Ferrari)

19. Antonio Giovinazzi (ITA/Alfa Romeo Racing-Ferrari) + 2 tururi

Cel mai rapid tur: Pierre Gasly (FRA/Red Bull-Honda) 1:14.279 (turul 72). Viteza medie: 262,298 km/h.

Abandon: Charles Leclerc (MON/Ferrari): problemă mecanică (turul 17)