Pilotul spaniol Juan Barreda (Honda) a câştigat prima etapă a Raliului raid Dakar 2019, la secţiunea moto, desfăşurată luni, între Lima, capitala statului Peru, şi Pisco, în timp ce românul Emanuel Gyenes a terminat pe 68, transmite Agerpres.

Pentru Barreda (35 ani) a fost a 23-a victorie de etapă în celebrul raliu, fiind cronometrat pe cei 84 km de probă specială (331 km în total) în 57 min 36 sec. Ibericul a fost urmat în clasament de chilianul Pablo Quintanilla (Husqvarna), la 1 min 34 sec, şi de americanul Ricky Brabec (Honda), la 2 min 52 sec, etc.

Emanuel Gyenes (KTM), care în noiembrie a suferit o fractură la braţul drept, a terminat pe locul 68, la 25 min 05 sec de Barreda. Cel mai bun rezultat al românului la Dakar a fost în 2016, când a încheiat cursa pe locul 14.

Marţi este programată etapa a doua a cursei, între Pisco şi San Juan de Marcona, pe 553 km, dintre care 342 km de probe speciale.