Plecat din pole-position, Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Japoniei la Formula 1, britanicul mărind astfel avantajul față de Sebastian Vettel în ierarhia generală (67 de puncte îi separă în acest moment,după ce Vettel a terminat cursa pe poziția a șasea). Podiumul din Grand Prix-ul de duminică a fost completat de finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) și olandezul Max Verstappen (Red Bull).

Aceasta a fost cea de-a 71-a victorie din caieria lui Hamilton, a 50-a pentru Mercedes, a cincea în Japonia și a patra la Suzuka.

Daniel Ricciardo (Red Bull) a fost omul zilei, după ce a avut o revenire spectaculoasă: a început cursa din poziția a 15-a și a terminat pe locul al patrulea.