Nico Rosberg (Mercedes), liderul clasamentului mondial, va pleca din pole-position in Marele Premiu al Japoniei, a 17-a etapa a Campionatului Mondial de Formula 1. Podiumul a fost completat de Lewis Hamilton (coechipierul lui Rosberg) si de finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari).

Pentru Rosberg, acesta este al optulea pole position al sezonului si al treilea consecutiv la Suzuka.

Sebastien Vettel, pozitia a patra in calificari, este penalizat cu trei locuri pe grila de start, ca urmare a unui accident din etapa trecuta, iar Pascal Wehrlein a fost penalizat cu cinci locuri dupa ce cutia de viteze a monopostului sau a fost schimbata, dar el oricum s-a clasat ultimul in calificari.

Marele Premiu al Japoniei se va disputa duminica, de la ora 08:00. Cursa va putea fi urmarita in direct pe Digisport 2 si Dolcesport.

Pana la finalul sezonului in curs mai sunt cinci curse (Japonia, SUA, Mexic, Brazilia si Abu Dhabi).