Daniel Ricciardo (RedBull) a castigat Marele Premiu al Malaeziei la Formula 1, pilotul australian fiind urmat de coechipierul Max Verstappen. Podiumul a fost completat de Nico Rosberg (Mercedes). Plecat din pole-position si aflat pe prima pozitie, Lewis Hamilton a fost nevoit sa abandoneze dupa ce a fost tradat de motorul Mercedes.

In puncte au mai terminat: Kimi Raikkonen (Ferrari - locul 4), Valtteri Bottas (Wiliams - locul 5), Sergio Perez (Force India - locul 6), Fernando Alonso (McLaren - locul 7), Nico Hulkenberg (Force India - locul 8), Jenson Button (McLaren - locul 9) si Jolyon Palmer (Renault - locul 10).

Cel mai rapid tur al Marelui Premiu din Malaezia: Nico Rosberg (Mercedes) - 1:36.424 (in turul 44).

Marele Premiu al Malaeziei, clasament:

Pana la finalul sezonului in curs mai sunt cinci curse (Japonia, SUA, Mexic, Brazilia si Abu Dhabi).

Vezi aici momentul in care Lewis Hamilton (liderul de atunci al cursei) este nevoit sa abandoneze.