Dupa o serie de 4 curse fara victorie sau loc doi, spaniolul Marc Marquez, liderul clasamentului general al pilotilor, a castigat, duminica, pe circuitul Motorland Aragon, Marele Premiu al Aragonului, a 14-a etapa a Campionatului Mondial de motociclism viteza.

Marc Marquez a castigat MP al AragonuluiFoto: motogp.com

Marquez (Repsol Honda Team) a fost urmat de conationalul sau Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha) si de italianul Valentino Rossi Movistar Yamaha).

Cu patru etape inainte de finalul sezonului, Marquez este liderul clasamentului general si are un avans de 52 de puncte fata de Valentino Rossi, ocupantul pozitiei a doua.

La clasa Moto2 a castigat britanicul Sam Lowes, pilotul de 26 de ani al echipei Gresini Racing, fiind la a doua victorie a sezonului. La Moto3 s-a impus spaniolul Jorge Navarro (Estrella Galicia). Brad Binder, liderul la zi al clasamentului, a terminat pe locul doi, suficient pentru a deveni campion mondial.

Binder (21 ani), invingator in cinci curse pe parcursul acestui sezon, este primul sud-african care castiga un titlu mondial la motociclism viteza, dupa Jon Ekerold, campion la categoria 350 cc in 1980.