Pilotul german Nico Rosberg (Mercedes) a câştigat duminica seara Marele Premiu de Formula 1 al Bahrainului,pe circuitul de la Sakhir, iar finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari) şi britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) au completat podiumul, anunta Mediafax.

Este al 16-lea succes al lui Rosberg în Formula 1, dintre care două la rând în 2016, după triumful din Marele Premiu al Australiei, de la Melbourne.

Lewis Hamilton a plecat din pole position. Germanul Sebastian Vettel, pilot al scuderiei Ferrari, nu a putut lua startul din cauza unei probleme de motor. Australianul Daniel Ricciardo (Red Bull) a terminat cursa din Bahrain pe locul 4, iar francezul Romain Grosjean (Haas) a terminat al 5-lea.

La debutul în F1, belgianul Stoffel Vandoorne (McLaren), care l-a înlocuit pe Fernando Alonso, accidentat, a terminat şi el în puncte, pe locul 10.

Cel mai rapid tur al cursei a fost realizat de Nico Rosberg (Mercedes), 1 minut, 34 de secunde şi 482 de mii, în al 41-lea tur, cu o viteză medie de 206,2 kilometri pe oră.

Clasamentul Marelui Premiu de F1 al Bahrainului:

1. Nico Rosberg (Germania/Mercedes), 1 oră, 33(minute):34(secunde).696(miimi)

17. Rio Haryanto (Indonezia/Manor) +1 tur

Au abandonat Sebastian Vettel (Germania/Ferrari), Jolyon Palmer (Marea Britanie/Renault), Jenson Button (Marea Britanie/McLaren), Esteban Gutierrez (Mexic/Haas) şi Carlos Sainz Jr. (Spania/Toro Rosso).

În clasamentul mondial al piloţilor, Nico Rosberg ocupă primul loc, cu 50 puncte, urmat de Lewis Hamilton, cu 33 puncte, şi Daniel Ricciardo, cu 24 puncte.

În clasamentul mondial al constructorilor, lider este Mercedes, cu 83 puncte, urmat de Ferrari, 33 puncte, Red Bull, 30 puncte, Williams, 20 puncte.