Romania s-a clasat pe pozitia a 17-a in clasamentul final al natiunilor care au luat parte la Jocurile Olimpice de la Beijing, cu opt medalii cucerite (patru de aur, una de argint si trei de bronz), dupa 16 zile de concursuri si 302 probe disputate.

Olimpiada de la Beijing a adus Romaniei cele mai putine medalii din ultima jumatate de secol. Daca la Helsinki, in 1952, Romania obtinea doar patru medalii, sportivii nostri nu au mai "reusit", pana acum, sa revina acasa cu mai putin de zece medalii (Roma 1960). Recordul a fost atins la Los Angeles (1984), cu peste 50 de medalii, dintre care 20 de aur.

Au urcat Romania pe podium, la Beijing, urmatorii sportivi: Alina Dumitru, la judo, categ. 48 kg, echipajul de canotaj 2 rame fara carmaci, compus din Georgeta Andrunache si Viorica Susanu, Constantina Dita-Tomescu, la maraton, si Sandra Izbasa, la gimnastica artistica-sol - medalii de aur, Ana Maria Branza, la scrima, proba de spada, medalie de argint, Mihai Covaliu, la scrima, proba de sabie, echipa feminina de gimnastica si echipajul feminin de 8+1 la canotaj, medalii de bronz.

Primul loc a fost ocupat de China, 100 de medalii, dintre care 51 de aur, 21 de argint si 28 de bronz, urmatii fiind de SUA, 110 medalii - 36 de aur, 38 de argint, 36 de bronz, in timp ce pe locul al treilea s-a clasat Rusia, 72 de medalii - 23 de aur, 21 de argint, 28 de bronz.