Romanul Georgian Popescu a fost depasit clar de cubanezul Ugas Yordenis, scor 11-7, intr-o partida contand pentru sferturile de finala ale turneului olimpic de box de la Beijing, categoria 60 de kg. Prin eliminarea ultimului sau reprezentant, boxul romanesc ramane fara medalie la Jocurile Olimpice de pe taram asiatic, lucru care nu se mai intamplase de la Tokyo, din anul 1964.

Ugas a inceput mai bine partida, conducand cu 2-0, 3-0, 4-0, 6-2 si chiar 7-2 dupa primele doua reprize. La scorul de 10-5, cubanezul a fost penalizat cu doua puncte (pentru tineri repetate), tabela aratand 10-7. A fost singurul moment in care Georgian s-a apropiat cat de cat de adversarul sau. Cu o experienta superioara si cu un joc mult mai bine pus la punct, Ugas Yordenis a castigat la final cu 11-7, calificandu-se astfel in semifinalele competitiei.

Pentru a ajunge in sferturi, boxerul roman nascut la Ploiesti i-a depasit pe Ali Sadam (SUA) in 16-imi si pe Javier Vargas (Mexic) in optimile de finala.

Romanul Georgian Popescu a parasit in lacrimi ringul de box, dupa o prezenta merituoasa la Jocurile Olimpice de la Beijing.