FINAL Romania - Angola 28-23 / Ca la antrenament

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Vineri, 15 august 2008, 10:36 Sport - J.O. Beijing 2008

Romania trebuie sa depaseasca turneul preolimpic, pentru a ajunge la Londra
Cu gandul la partida cu Norvegia si deja calificate in sferturi, handbalistele lui Tadici au inceput greu meciul cu Angola. A trebuit ca antrenorul sa ceara un time-out si sa le certe pe fete, care s-au distantat la pauza la zece goluri diferenta. "Ce e cu voi? Am luat trei goluri in superioritate numerica", s-a enervat Tadici.

Tadici si-a permis sa faca experimente, sa le tina pe margine pe Bese si Amariei si sa foloseasca jucatoare care pana acum nu au evoluat prea multe minute. Romancele asteapta meciul Franta - Norvegia si partida importanta de duminica, cu nordicele, pentru a sti pe ce loc termina grupa. Miza este locul 1, pentru a nu avea un meci dificil in sferturi contra Rusiei, ocupanta locului 2 in grupa B, la egalitate de puncte cu Ungaria si Coreea, dar cu un golaveraj inferior.

'60 Romania - Angola 28-23. Au marcat pentru Romania: Bradeanu ('52), Neagu ('53, '59) si Maier ('56)

'50 Romania - Angola 24-17. Au inscris pentru nationala noastra: Amariei ('43), Meirosu ('45), Maier ('47) si Neagu ('49)

'40 Romania - Angola 20-12. Au marcat pentru Romania: Maier ('34, '39, '40) si Barsan ('36)

'30 Romania - Angola 16-7. Au inscris pentru formatia antrenata de Tadici: Lecusanu ('21, '23, '28), Nechita ('23, '24, '25) si Amariei ('26)

'20 Romania - Angola 9-6. Au marcat pentru Romania: Maier ('12), Elisei ('12, '18), Lecusanu ('16), Amariei ('17)

'10 Romania - Angola 4-3. Pentru nationala noastra au marcat Maier ('2), Elisei ('3) si Galca ('5 si '8)

HotNews.ro o sa va tina la curent cu scorul si cu desfasurarea meciului de handbal dintre Romania si Angola. Nationala noastra este calificata in optimi, insa miza grupei a ramas ocuparea primului loc. Lupta se va duce intre nationala lui Tadici si Norvegia.

Live-ul va fi actualizat din zece in zece minute

5718 vizualizari

• +6 (6 voturi)
    Hai Romania (Vineri, 15 august 2008, 11:19)

tc [anonim]

Fetele astea merita toata admiratia noastra. Imi pare rau ca nu a mers si Stelutza Luca. Insa ma bucur pentru revenirea lui Carmen Amariei. Intr-o tara in care verticalitatea nu mai este o pozitie convenabila, aceasta nationala este singura echipa(intre jocurile cu mingea) care face intr-adevar performanta, nu acei fotbalisti mediocri care stau cu fundul in poarta cand au 0-0 si mai si castiga o gramada de bani si sunt obligata sa ii vad zilnic la TV ca si-ai mai luat o soseta sau ce glume fac.
    • -1 (1 vot)
      Fato ! (Vineri, 15 august 2008, 12:23)

giga [anonim] i-a raspuns lui tc

Esti o feminista inraita.
      Chestia e ca ai dreptate, fetele astea merita mult mai mult
    hai romania (Vineri, 15 august 2008, 11:50)

bogdan [anonim]

tineti-o tot asa !!!
    bravo romania (Vineri, 15 august 2008, 12:19)

ma [anonim]

suntem cei mai buni !!! sa batem tot!!! aurul olimpic ne asteapta
    FETELE NOASTRE DRAGI (Vineri, 15 august 2008, 12:41)

Ion Reper [anonim]

Chiar daca astazi echipa nu a prea stralucit,vom invinge Norvegia si ne calificam de pe primul loc.Am toata increderea ca aceste FETE MINUNATE ne vor face o mare bucurie.
    bravo lor!! (Vineri, 15 august 2008, 12:53)

aierdna [anonim]

Sunt singurele care tin sus blazonul, ca la gimnastica si inot dezamagitor. Ma rog, ar trebui sa se si prezinte la start!
    Hai Romania (Vineri, 15 august 2008, 12:56)

Adrian [anonim]

Nu au depus prea mult efort fetele noastre si tot le-au batut pe angoleze ... asteptam finala ;)
    Nasol cu Rusia (Vineri, 15 august 2008, 13:40)

Viorel [anonim]

Nasol daca nu invingem Norvegia si jucam cu Rusia...Dar poate nu. Hai Romania!!!
    Tare (Vineri, 15 august 2008, 16:11)

Painkiller [utilizator]

Meci mai "racoros"...e normal...s-a instalat un pic de relaxare. In rest toate bune.