Romanul Ionut Gheorghe a fost eliminat in optimile de finala ale categoriei 64 de kg, contand pentru turneul olimpic de box de la Beijing, de catre iranianul Morteza Sepahvandi la capatul unei partide in care senzatia generala a fost aceea ca pugilistului nostru nu i-au fost punctate unele lovituri clare. A fost pana la urma 8-4 pentru Morteza, cel care continua cursa pentru medalii.

A fost 1-0, 2-1, 4-3, 6-3 si 7-3 pentru Sephavandi, in tot acest timp Ionut avand mai multe lovituri clare care nu au fost punctate (in special in repriza a treia).

Finalul de meci l-a gasit pe roman alergand dupa o egalare care ar fi fost mai aproape de situatia din ring. Dupa trei reprize antrenante, Ionut Gheorghe a fost invins cu scorul de 8-4, parasind astfel intrecerile Jocurilor Olimpice de la Beijing.