Argentina, campioana olimpica en-titre la fotbal, a debutat cu o victorie muncita la Jocurile Olimpice de la Beijing, scor 2-1 cu Coasta de Fildes, dupa o partida disputata intr-un ritm alert si cu multe faze de poarta.

Prezenta pe teren a unor vedete precum Messi, Mascherano, Riquelme sau Aguero le-a fost de mare ajutor sud-americanilor, cei care au depasit pe final de partida o formatie bine organizata si puternica din punct de vedere tehnic si fizic.

Au marcat Messi, minutul 43, si Acosta, minutul 85, respectiv Cisse, minutul 53.

Introdus pe teren in minutul 79 in locul lui Aguero, Acosta a reusit sa puncteze si sa le aduca argentinienilor un debut perfect la Olimpiada.

Formatii:

Argentina: 1 Ustari, 4 Zabaleta, 12 Pareja, 2 Garay, 3 Monzon, 5 Gago, 14 Mascherano, 10 Riquelme, 15 Messi, 16 Aguero, 9 Lavezzi. (Au mai jucat Di Maria si Acosta)

Coasta de Fildes: 1. Angban, 2 Wawa, 3 Angoua, 12 Bagayoko, 3 Diarrassouba, 6 Kambou, 7 Coulibaly, 18 Cisse, 17 Gossan, 14 Gervinho, 8 Kalou. (Au mai jucat Dja Djedje si Moura-Komenan)