JO 2012 VIDEO Gimnasta Sandra Izbasa a castigat aurul olimpic la sarituri

de Corina Ionel     HotNews.ro
Duminică, 5 august 2012, 17:24 Sport | J.O. 2012 - Romania


Sandra Izbasa, aur olimpic la sarituri
Foto: Reuters
Gimnasta Sandra Izbasa a luat medalia de aur la proba de sarituri desfasurata duminica la Jocurile Olimpice de la Londra. Este a opta medalie olimpica castigata de lotul Romaniei. Este al doilea aur olimpic pentru Sandra Izbasa, dupa medalia castigata la Beijing la sol. Reprezentanta Romaniei a intrat ultima in finala de la sarituri, avand a doua nota in calificari.

Sandra Izbasa a fost notata in finala cu 15.383 la prima saritura si cu 15.000, la acea de-a doua, iar cu media de 15.191 a obtinut medalia de aur, informeaza Mediafax.

Pe podium au mai urcat Mc Kayla Maroney (SUA, 15.083) si Maria Paseka (Rusia, 15.050). Sportiva canadiana Elisabeth Black, care a fost notata cu 0.000 la prima incercare, din cauza aterizarii pe burta, s-a accidentat si nu a mai putut efectua a doua saritura.

Gimnasta romana a mai cucerit o medalie in editia din acest an a  JO dupa bronzul din competitia pe echipe.




Clasamentul final al probei de sarituri la feminin:

1. Sandra Raluca Izbasa (Romania) - 15,191

2.
Mc Kayla Maroney (SUA) - 15,083

3.
Maria Paseka (Rusia) - 15,050

4. Janine Berger (Germania) - 15,010

5. Oksana Chusovitina (Germania) - 14,783

6.
Yamilet Pena Abreu (Republica Dominicana) - 14,516

7. Brittany Rogers (Canada) - 14,483

8.
Elisabeth Black (Canada) - 0,000

Celelalte finale individuale cu romance la start sunt: sol (Catalina Ponor si Sandra Izbasa) si barna (Catalina Ponor, Diana Bulimar), ambele programate marti.

Sandra Izbasa, aur olimpic la sarituri
Foto: Reuters
Tot duminica, la masculin, Flavius Koczi s-a clasat pe locul 7 in finala de la sol. El va mai reprezenta Romania in finala de la sarituri, programata luni.

Dupa noua zile ale competitiei olimpice, Romania are opt medalii (2-4-2), cucerite astfel: aur - Alin Moldoveanu (tir) si Sandra Izbasa (sol); argint - Alina Dumitru, Corina Caprioriu (ambele judo), Roxana Cocos (haltere) si echipa masculina de sabie; bronz - echipa feminina de gimnastica si Razvan Martin (haltere).

Sandra Raluca Izbasa, s-a nascut la 18 iunie 1990, in Bucuresti si a inceput gimnastica in anul 1994 la clubul CSS Steaua Bucuresti, relateaza Agerpres. Este membra a lotului national de gimnastica artistica a Romaniei din 2002.

  • Palmares Sandra Izbasa
La Campionatele Europene de Juniori din 2004 s-a clasat a sasea la individual si a castigat medalia de argint in finala la sol. In 2005, la intalnirea internationala de juniori din Japonia, a castigat medalia de aur la sol si sarituri.

In 2006, primul an in care concura la senioare, Sandra Izbasa castiga competitia individuala, solul si sariturile la Campionatele Internationale ale Romaniei. Apoi, la finala Cupei Mondiale de la Lyon, a castigat medalia de bronz la barna si argintul la sol.

La Campionatele Europene de la Volos (Grecia), din 2006, Sandra Izbasa a cucerit medalia de argint cu echipa Romaniei, medalia de aur la sol si bronzul in finala la barna. Tot in 2006, la Mondialele de la Aarhus (Danemarca), Sandra Izbasa a cucerit medalia de argint la barna si bronzul la individual compus.

La Europenele din 2007 de la Amsterdam, Izbasa a castigat o medalie de argint la competitia individuala si inca una in finala la barna.

Mondialele din 2007, Sandra a obtinut medalia de bronz cu echipa, s-a clasat a noua la individual compus si a terminat pe pozitia a opta in finala la sol.

La Campionatele Europene de la Clermont-Ferrand din Franta, din 2008, a reusit sa castige medalia de aur cu echipa, inca un aur la sol si argintul la barna.

Tot in 2008, a facut parte din lotul Romaniei prezent la Jocurile Olimpice de la Beijing, impreuna cu Steliana Nistor, Anamaria Tamirjan, Gabriela Dragoi, Andreea Grigore si Andreea Acatrinei. Sandra a castigat medalia de aur la sol cu acel prilej, dar si bronzul cu echipa.

In septembrie 2010 a castigat medalia de aur la sol, la Cupa Mondiala de la Gent (Belgia). La Cupa Mondiala de la Paris, din martie 2011, Sandra Izbasa a prezentat un exercitiu nou la sol cu care a obtinut medalia de aur inaintea coechipierei Diana Chelaru si a rusoaicei Anna Dementieva.

Anul trecut, la Mondialele de la Berlin, Sandra si-a adjudecat aurul la sol si sarituri, iar anul acesta a cucerit aurul cu echipa si la sarituri la Europenele de la Bruxelles.

Sandra Izbasa a fost aleasa Atleta Anului 2008 de catre Federatia Romana de Gimnastica.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















33010 vizualizari

  • +11 (25 voturi)    
    ma uit din greseala pe programele ciumei rosii (Duminică, 5 august 2012, 17:29)

    Berbecutu [utilizator]

    si vad ca e mai important rahatul politic, decat realizarile de aur ale sportivilor nostrii !
    • +4 (4 voturi)    
      Dar de ce te uiti? (Duminică, 5 august 2012, 17:55)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Berbecutu

      ???
      • -2 (2 voturi)    
        ciuma rosie (Duminică, 5 august 2012, 21:43)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        N-auzi? Din greseala, saracu'...
    • +3 (3 voturi)    
      i-ai ciuruit! (Duminică, 5 august 2012, 21:15)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Berbecutu

      Bravo, Sandra, m-am simtit minunat sa vad drapelul Romaniei mai sus decat ale americanilor si rusilor.
      Iar tu, berbecutule, nu te mai uita la tv...
    • 0 (0 voturi)    
      CURIOSITY a ajuns pe marte ! (Luni, 6 august 2012, 11:33)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Berbecutu

      asta cred ca este stirea anului pt. omenire, nu j.o. unde se intrec toti puturosii !
  • +21 (21 voturi)    
    felicitari (Duminică, 5 august 2012, 17:31)

    Xorciser [utilizator]

    Excelent!
  • +24 (24 voturi)    
    BRAVOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO! (Duminică, 5 august 2012, 17:32)

    JG [utilizator]

    BRAVOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!
  • +16 (20 voturi)    
    Spre rusinea mea (Duminică, 5 august 2012, 17:37)

    SKBjull [utilizator]

    Am prins doar finalul, cand comentatoarea nu mai avea voce.

    Bravo Sandra, bravo!

    Se ridica parul pe mine cand vad premierea, mai ales cand aud ca locurile 2 si 3 au ratat Amanarul. :)))

    http://en.wikipedia.org/wiki/Amanar
    • +3 (3 voturi)    
      Momente istorice. (Luni, 6 august 2012, 1:04)

      AIius [utilizator] i-a raspuns lui SKBjull

      Îmi place că Amanarul a fost introdus odata cu Simona Amânar. Constănțeanca ne-a făcut mândri. Aum e randul lui Sandra. Felicitari !!!
  • +14 (20 voturi)    
    Bravo, Bravo, Bravo! (Duminică, 5 august 2012, 17:43)

    anonimo [utilizator]

    Multumescu-tie Doamne,

    Ca in afara de mizeria politica si imagine negativa pentru Romania, mai avem si momente in care sa ne apara o lacrima in coltul ochilor pentru performanta fetelor de la gimnastica si mai ales ascultand imnul national.
    Bravo, ne-ati facut inca o data mandrii ca suntem romani!
  • +1 (5 voturi)    
    eu unul as lua toate... (Duminică, 5 august 2012, 17:47)

    exilatul [utilizator]

    gradele si banii corepunzatori acestora la totii incultii care au fost promovati inca dinainte de 89 si le as da la sportivii astia care fac o frumoasa propaganda tarii...auzi la ei : piturca = comandor...un trisor notoriu .....sau coruptia din timpul pdl ului nu se pune...sau pe fica ta ( o fufa inculta ) pe care ai trimis o la bruxelles...pai ba basescule , pina la urma ii inteleg pe o parte care au votat destituirea ( chiar daca nu sunt usl isti...e vina ta ca s a ajuns ca o mina de fosti bolsevici si turnatori sa puna mina pe putere....si prin marionetele lor o sa faca sa sufere o mare parte din popor care nu merita....asa ca nici tu ne meriti prea multa stima..esti la fel ca toti politicienii din rom...adica un nimic....
  • +18 (18 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 5 august 2012, 17:47)

    mihaser [utilizator]

    Bravo Sandra! Ce poate fi mai frumos!!! Felicitari din suflet!
  • +16 (16 voturi)    
    ;) (Duminică, 5 august 2012, 17:50)

    Buzdy [utilizator]

    Ce stapanire de sine poate sa aiba, si azi si acum 4 ani a intrat ultima in finala si a castigat.
    Bravo Sandra si iti uram o alta medalie si la sol, de ce nu Aur.
    Pacat ca nu sustinem sporturile ce ne fac cinste si ne imbatam cu apa rece cu fotbalul, unde suntem sub-mediocrii.
    Felicitari tuturor gimnastelor, antrenorilor si staff-ului din gimnastica.
  • +4 (10 voturi)    
    asa trebuie sa se auda despre Romania (Duminică, 5 august 2012, 18:19)

    BME [utilizator]

    felicitari Sandra,toata stima si tot respectul atat pt tine cat si pt. colegele tale. Ma bucur ca ai facut sa rasune imnul tarii mai ales acum in acest moment cand pe plan extern eram priviti din cauza lui Ponta si Crin ca niste ciumati. Tu si colegele tale sunteti adevaratii ambasadori ai tarii
  • +18 (18 voturi)    
    Sandra (Duminică, 5 august 2012, 19:02)

    demetrescu [utilizator]

    Kyla paseste apasat, ca un robotel, urmata cu de urale si aplauze. Aurul nu poate fi decat o formalitate, are cea mai buna saritura din lume, nu se poate impiedica acum, cand trebuie doar sa aterizeze in picioare la a doua incercare. Rasufla usor, isi incordeaza crupele si alearga...Entuziasmul i se frange la jumatatea coborarii cand stie ca va ateriza in fund. Capete mute, priviri incete, pumni inclestati. Sandra priveste intr-un colt, isi freaca palmele cu talc, pentru ultima data, isi musca buza de sus si ignora vuietul sacadat al tribunelor. Alearga, sare, aterizeaza. Amintirea celor doi ani in care tandonul bolnav i-a furat visele ii trimite inca aschii reci de suferinta. E calma insa acum, cand aterizeaza cu bine. Stie insa ca trebuie sa sara fara greseala si a doua oara. Se indreapta spre punctul de plecare. Kyla are pumnii stransi si broboane de lacrimi in ochi. Inca poate castiga aurul. Inca...nu poate privi la saritura Sandrei. Executia e frumoasa, arcuita, impunatoare. Trupul ca un fulg coboara si Sandra face un mic pas inainte. Apoi sta. La fel face si timpul. Sta. Kyla inchide ochii, pleopele ii smulg doua lacrimi. Apoi vocea rigida anunta nota, Sandra are aur. Plange in pumni. Nu se poate opri. Sandra este singura deasupra RUsiei si Statelor Unite. Sandra a uitat aschiile trecutului.
  • +12 (12 voturi)    
    CEA MAI FRUMOASA! (Duminică, 5 august 2012, 19:24)

    schroedinger [utilizator]

    Si cea mai buna gimnasta! Succes mai departe Sandra!
  • +8 (8 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 5 august 2012, 19:34)

    MarioaraMurarescu [utilizator]

    Felicitari!
  • +14 (14 voturi)    
    FELICITARI (Duminică, 5 august 2012, 19:42)

    CosmiN_ [utilizator]

    Bravo, SANDRA RALUCA IZBASA! SUNTEM MANDRI DE TINE!!! Este un rezultat formidabil Preventiv, vaccineaza-te impotriva gibonilor din mass-media romaneasca care considera ca toata lumea trebuie sa gandeasca la fel ca ei si pentru aia isi permit sa-i ironizeze si sa-i jigneasca pe sportivii care reprezinta Romania la Londra!
  • +12 (12 voturi)    
    BRAVO ! (Duminică, 5 august 2012, 19:46)

    coco04 [utilizator]

    Bravo Sandra!!!
    Bine ca avem si noi cu cine sa ne mai mandrim!
  • +10 (10 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 5 august 2012, 19:52)

    real_76 [utilizator]

    Bravo Sandra.
    Multumim pentru aceasta medalie si asteptam acum inca una la sol impreuna cu celelalte fete.
  • +3 (3 voturi)    
    bravo (Duminică, 5 august 2012, 20:43)

    alike [utilizator]

    nu ma pricep la gimnastica, dar admir frumusetea executiilor Sandrei.

    felicitari si, de ce nu?, multumiri. si "Romania" si "Bucuresti" suna mai frumos datorita ei :)

    ii doresc sa paseasca si in viata cu tot atata siguranta si gratie.
  • +6 (6 voturi)    
    Bravoooo!!! (Duminică, 5 august 2012, 20:44)

    cebuano [utilizator]

    O sportiva de exceptie. MULTUMIM SANDRA!
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo, Sandra! (Duminică, 5 august 2012, 20:51)

    Ruhe [utilizator]

    Ai fost minunata! Atitudinea pe care ai avut-o a fost una de mare campioana! Bravo!
  • -2 (8 voturi)    
    Felicitari Sandra (Duminică, 5 august 2012, 20:52)

    DinuA [utilizator]

    Felicitari din inima tie, antrenorilor si intregii echipe!
    Dupa o asemenea veste imi creste si mai mult greata cand ii vad pe Antonescu si Ponta.
    • +3 (5 voturi)    
      Pffff... (Luni, 6 august 2012, 0:58)

      AIius [utilizator] i-a raspuns lui DinuA

      Băăăă !! Uită de orgoliu, frustrare și ură. Bucură-te de olimpiadă! Pentru asta a fost inventată.
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari!!!!!!!!!!!!!!! (Duminică, 5 august 2012, 20:57)

    annette [utilizator]

    Felicitari din toata inima, Sandra Izbasa! Am plans de bucurie! Multumim!
  • +5 (5 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 5 august 2012, 22:19)

    Sy [utilizator]

    Bravo Sandra! Suntem mandri de tine si-ti multumim !
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo Sandra! (Duminică, 5 august 2012, 22:28)

    PeterPanzer [utilizator]

    Bafta si maine!

    Orice ar fi, noi suntem oricum mandri de tine.
  • -2 (6 voturi)    
    >>>>>>>>>>> (Duminică, 5 august 2012, 22:44)

    Invincible [utilizator]

    Ia comparati Ponta si Crin cu Sandra.
  • +4 (8 voturi)    
    Felictiari!!! (Duminică, 5 august 2012, 23:30)

    kytzu [utilizator]

    Din pacate, dupa multi ani, gimnastica ramane singura noastra alinare, sa speram ca mircea badea se abtine de data asta. Felicitari Sandra.
  • +1 (1 vot)    
    .. (Luni, 6 august 2012, 0:07)

    sentenced [utilizator]

    Se cuvine sa incep prin a spune felicitari Sandra! O mare performanta.
    Dar in ciuda bucuriei, nu pot trece peste nedreptatea prin care Maroney a iesit pe doi dupa ce in a doua saritura a executat salutul din final din cur. Ma intristeaza hotia asta.
  • +6 (6 voturi)    
    Oleeeee - Olaaaa !! (Luni, 6 august 2012, 0:33)

    The Knight [utilizator]

    ROMÂNIA a avut și va avea mereu talente! Felicitări acestui spiriduș drăgălaș. Bravo Sandra, ești campioană olimpică !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne ce frumoasa e <3 (Luni, 6 august 2012, 10:16)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Si aduce si onoare tarii :)
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitări! (Luni, 6 august 2012, 13:01)

    fly. [utilizator]

    ... și când te gânești că țara noastră e de muuulte ori mai mică decât China, Rusia, S.U.A...

    Talent, dedicare și multă muncă! Mulțumim pentru exemplul tău!
  • 0 (0 voturi)    
    https://vimeo.com/46977330 (Marţi, 7 august 2012, 2:12)

    adormind [anonim]

    https://vimeo.com/46977330

    Sandra Raluca Izbasa campioana olimpica la sarituri 5.08.2012 la Jocurile Olimpice Londra 2012