Mariana Bitang si Octavian Bellu ar putea renunta la lotul de gimnastica. Catalina Ponor: Dupa sol, mi-as fi dorit sa primesc si niste felicitari din partea antrenorilor

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 8 august 2012, 9:19 Sport | J.O. 2012 - Romania


Cei doi antrenori ai echipei nationale de gimnastica au spus marti seara ca renunta la lotul olimpic al Romaniei, nu la antrenorat. E posibil ca ei sa fi acceptat una dintre numeroasele oferte de "afara", scrie Gazeta Sporturilor in editia online de miercuri. Tensiunile au aparut dupa ce, marti, Catalinei Ponor i-a fost luata medalia de bronz la barna dupa o contestatie a americanilor, iar aceeasi sportiva a obtinut argint la sol.

Mariana Bitang i-a spus lui Epuran "ca tot ce s-a intimplat este peste limita mea de suportabilitate". N-a detaliat, n-a rostit cuvintul "demisie". Dar nici nu era nevoie, pentru ca Bellu a lamurit prima parte. Plecarea e deja declarata. "Contractul meu s-a incheiat. Nu mai dau declaratii, sint un freelancer", a spus Octavian Belu pentru Gazeta.

Acum trei saptamini, Belu si Bitang glumeau in fata ziaristilor Gazetei Sporturilor. "Ma retrag si imi scriu memoriile", a spus Belu. "Si cine le citeste?", a replicat, amuzata, Bitang. "Pai cine a zis ca le citeste cineva? Eu le scriu", a supralicitat Belu. Ceea ce parea o gluma se dovedeste a fi fost un anunt in avans.

Catalin Ponor, dezamagita de reactia antrenorilor

Gimnasta Catalina Ponor a declarat, marti, ca si-ar fi dorit sa primeasca felicitari si din partea antrenorilor, dupa ce a castigat medalia de argint la sol, in cadrul concursului de gimnastica de la Jocurile Olimpice de la Londra.


"Dupa sol, mi-as fi dorit sa primesc si niste felicitari din partea antrenorilor (n.r. - Mariana Bitang si Octavian Bellu), dar asta este. Multumesc familiei si prietenilor care au fost alaturi de mine"
, a spus Ponor, care a mentionat ca nu doreste sa comenteze ceea ce s-a intamplat la barna, informeaza TVR1, citat de Mediafax.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15909 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    Hava Nagila !!! (Miercuri, 8 august 2012, 9:57)

    Primula [utilizator]

    Americanca a evoluat la sol pe melodia Hava Nagila, care a inmuiat inima arbitrei din Israel... Evreii se ajuta intotdeauna intre ei!
    • +5 (11 voturi)    
      Mda (Miercuri, 8 august 2012, 11:00)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Primula

      in general asa e, talharii se ajuta intotdeauna intre ei.
      Au avut grija sa-i dea lui RaisMAN o nota atat de mare incat sa nu o mai ajunga nimeni.
  • +28 (28 voturi)    
    indignare (Miercuri, 8 august 2012, 10:41)

    Parzival [utilizator]

    Este de neinteles pentru mine cum noi romanii, chiar si cand ar trebui sa fim fericiti si mandri, reusim sa dam cu... O gimnasta care a avut puterea sa revina dupa atatia ani, sa se lupte la 25 de ani cu fetite de 15-16 ani si sa faca o performanta deosebita, apare la TV cu lacrimi in ochi si spune ca antrenorii nici nu au felicitat-o! Absolut incredibil ! Felicitari, Catalina Ponor! Esti unul din putinii oameni care au adus bucurie in sufletele romanilor in aceasta perioada. Suntem mandri de tine!
    • -3 (9 voturi)    
      probabil (Miercuri, 8 august 2012, 12:00)

      Cata79 [utilizator] i-a raspuns lui Parzival

      leafa antrenorilor nu acopera si felicitarile, de aia s-au hotarat sa treaca la 'numeroasele oferte de "afara"'
      • +2 (2 voturi)    
        Nu e prima data... (Miercuri, 8 august 2012, 13:18)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

        ... cand antrenorii procedeaza astfel. Poate e un santaj, poate este o nemultumire, poate un pariu pierdut... Oricum, dupa revenirea la carma echipei nationale, nu au adus noutati la lot, si, pentru siguranta, s-au decis sa mizeze pe veterane (Ponor si Izbasa). Se vede ca stilul lor de antrenament este depasit, lumea nu sta pe loc, apar forte noi (Anglia, Columbia, Mexic, Brazilia -- atentie la Brazilia, care va investi mult in toate sporturile si toate disciplinele, ea fiind gazda viitoarelor JO), apar noi metode de antrenament, sistemul de punctaj se modifica, trebuie sa te adaptezi si sa "culegi" puncte...
    • +1 (1 vot)    
      "gura bate fundul si il bate rau!" (Miercuri, 8 august 2012, 12:38)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui Parzival

      .... toata cariera ei a fost un amestec de nonconformism, suparari, declaratii, unele complexe de superioritate- provine din Constanta, nu a trecut pe la Deva; nu are nevoie de Belu-Bitang, retrageri-- s-a retras de doua ori, reveniri si AMBITIE.

      Jos palaria pentru munca ei, dar vorba lui Isarescu "gura bate fundul si il bate rau!"
  • +7 (13 voturi)    
    felicitari Catalina Ponor (Miercuri, 8 august 2012, 11:00)

    parker [utilizator]

    Baiatul d-nei Bitang este prietenul lui Izbasa si de aceea atitudinea rezervata fata de Catalina.
    Catalina Ponor a fost geniala la sol.
    • +7 (7 voturi)    
      Nu are de-a face (Miercuri, 8 august 2012, 12:29)

      Dinor3x [utilizator] i-a raspuns lui parker

      ca baiatul ei se iubeste cu Izbasa :)
      Adica, antrenoara ar trebui sa fie obiectiva si sa trateze gimnastele in mod egal. Am observat si eu ca dupa performanta Catalinei (deci inainte de podium) erau foarte reci antrenorii cu ea. Nu stiu ce relatie exista intre ei. Posibil sa fie raceala si din partea Catalinei.
  • +1 (1 vot)    
    antrenori de clasa (Miercuri, 8 august 2012, 13:36)

    cet [utilizator]

    Bellu si Bitang raman antrenori de mare clasa - jos palaria in fata lor !
    Performanta se obtine prin munca si daruire,fara a "cersi" sloganuri de adulatie. Bucuria ca ai reusit nu trebuie umbrita de faptul ca nu ai fost laudat...
  • +1 (1 vot)    
    Intr-o stare de confuzie (Miercuri, 8 august 2012, 13:53)

    Da_si_Nu [utilizator]

    Sincer, eu nu inteleg aceste asteptari. Pai cei doi antrenori au muncit cot la cot cu ea pentru aceasta medalie, e ca si cum si-ar multumi ei intre ei. Sau de ce sa nu gandim si invers - probabil ca si antrenorii au asteptat multumirile gimnastei si nu le-au primit...
    Sa nu mai facem atata caz pentru lucruri absolut neimportante. Faptele raman de-a lungul timpului, starile de moment dispar.