Steaua a terminat la egalitate, 1-1, meciul din deplasarea cu TSKA Sofia, si s-a calificat astfel co scorul general 3-1 in grupele Europa League. Steaua, cu o linie de mijloc perfecta (Brandan, Bourceanu, Tanase, Prepelita), a dominat tactic si fizic tot meciul, iar golul lui Tanase (min 73) a incununat o actiune personala a pitesteanului care a arat tot terenul si a recuperat cit in ultimele zece meciuri. Egalarea bulgarilor (min 83) a venit pe fondul relaxarii defensivei lui Roni Levy, dar vocatia europeana a Stelei n-a putut fi negata de o echipa rudimentara.

Cristi Tanase, omul care aduce golul la SteauaFoto: Reuters

Pauza a adus un scor alb pe tabela, dupa o prima repriza dominata de Steaua, dar incheiata cu un sut exceptional al lui Ianis Zicu. Romanul de la TSKA a reluat milimetric peste poarta, din foarfeca, ratind astfel cea mai mare ocazie a meciului. A fost, de altfel, si singura ocazie reala a bulgarilor, in timp ce Steaua a contat in atac pe citeva suturi viclene ale lui Tanase si Bourceanu, dar si pe serpuirile eficiente ale lui Mihai Costea.

Steaua a inceput meciul cu avantajul celor doua goluri din tur. In fata unui stadion cu 20.000 de suporteri bulgari, Roni Levy a inceput partida cu Banel Nicolita fundas dreapta si Prepelita aruncat pe teren din primul minut.

Meciul a fost umbrit de manifestarile suporterilor bulgari, care au scandat in repetate rinduri "Tiganii!" la adresa echipei romane. Spre finalul meciului, jucatorii celor doua echipe s-au imbrincit serios, dar totul s-a incheiat fara incidente majore.

​Iata echipele cu care cei doi antrenori au inceput meciul:

TSKA Sofia:

M'Bolhi, Ademar, Ianchev (capitan), Stoianov, Delev, Michel, Bandalovski, Galcev, Zicu, Halilovic, Nelson

Steaua:

Tatarusanu (capitan), Banel Nicolita, Iliev, Galamaz, Brandan, Mihai Costea, Tanase, Prepelita, Latovlevici, Bourceanu, Tatu

Arbitru de centru: Pol van Boekel (Olanda)

Desfasurarea meciului, cele mai importante faze:

FINALUL meciului: TSKA - Steaua 1-1 si Steaua se califica (scor general 3-1) in grupele Europa League

90+2' Ocazie Nikolic: sut destul de slab din careu, la firul ierbii, paralel cu linia portii

90+1' Brandan isi permite o aroganta si-i strecoara - inutil, dar de efect - mingea printre picioare lui Halilovic

90' O ocazie firava a bulgarilor cauzata de neatentia lui Galamaz si Iliev. Doar 3 minute de prelungiri

86' Jocul nu mai are decit miza orgoliului. Bulgarii isi doresc macar o victorie, dar nu-i ajuta doar vointa

84' Sut violent Rusescu de la 30 m, peste poarta insa

83' Gol TSKA: Michel Platini inscrie cu o scarita, dupa o relaxare prea mare a Stelei

82' Schimbare la TSKA: Intra Decev in locul lui Bandalovski

81' O centrare-covrig a lui Brandan il intinde pe M'Bolhi. Relaxati, stelistii produc un fotbal de calitate

80' Nikolici patrunde viguros pe centru, dar Stoianov deviaza in corner sutul

79' Bandalovski incearca o cursa pe dreapta, dar Latovlevici ii interzice centrarea. Bulgarii si-au pierdut tot artagul, calificarea e evident pierduta

77' Schimbare TSKA: Iese Zicu, intra Kostov

75' Schimbare Steaua: Iese Tanase, intra Nikolic

73' Ce gol frumos a dat Tanase, pe care tocmai il banuiam de finis inainte de termen: a primit o pasa geniala cu calciiul de la Brandan, a slalomat pe stinga, l-a facut in foi de vita pe Stoianov si a marcat la coltul scurt

73' GOOOOOOL Tanase!

72' Tanase rateaza o preluare de efect care l-ar fi lasat singur cu portarul. Nu stiu cita benzina mai are

71' Banel e ca zidul Berlinului pe dreapta. N-a trecut nimic de el

69' Galben pentru Cristian Tanase, pentru o simulare

68' Schimbare: iese Prepelita, intra Eric Bicfalvi

67' Un meleu spontan la mijlocul terenului, cu galben pentru Platini si Banel Nicolita, in urletele intregului stadion - "Tiganii!"

65' Steaua stapineste tactic jocul, e evident. Lipsesc insa complet ocaziile din aceasta a doua repriza

64' Brandan solitar pe stinga, dar centrarea intoarsa l-a surprins pe Rusescu

62' Tanase, prima eroare ( o preluare larga, fara sa fie presat). Pina acum, joc perfect al mijlocului Stelei: Brandan, Tanase, Prepelita, Bourceanu

61'Schimbare:Intra Raul Rusescu in locul lui Mihai Costea, evident epuizat fizic. Rusescu, fotbalistul fara sprint, dar cu executii de vis...

60' Centrare buna Platini pe jos, Galamaz scoate din gheata lui Zicu. Cornerul nu aduce nimic pentru bulgari

58' Meciul se reia. Tatarusanu degajeaza din poarta-n poarta

57' Tot stadionul striga "Tiganii!". Frumos...

56' O petarda aruncata pe gazon de fanii Stelei intrerupe meciul pentru citeva momente

52' Tanase face cea de-a o mia deposedare din acest meci. Impresionanta dedicatia pitesteanului. L-a cumintit Levy pe fostul client al tabloidelor?

51' Bulgarii incearca sa puna presiune pe stelisti, dar mijloacele lor sint rudimentare. Steaua se apara lejer

49' Angajare excelenta a lui Prepelita pentru Costea, dar virful Stelei pierde pentru prima oara un duel cu Stoianov. Pacat de pasa minunata a lui Prepelita

48' Steaua incepe sa traga usor de timp. Banel stie bine lectia, dupa zece ani de fotbal la virf

46' A reinceput meciul

PAUZA. TSKA Sofia - Steaua 0-0

!!! 45'+2: Cea mai mare ocazie a meciului: Zicu reia dintr-o foarfeca perfecta razant cu bara transversala! Ce fotbalist!

45' Tatu isi bate joc nonsalant de o recuperare de vis a lui Tanase, care a trecut in acest meci la carat pianul. Si-i sta bine pitesteanului :)

44' Costea, inca un fault provocat. Devine tot mai util olteanul, reusind sa-si enerveze adversarii

43' Joc confuz intre cele doua careuri, cu mingi bubuite si faulturi repetate. Spectacol modest al celor doua "Stele" din Balcani

41' Tatu il angajeaza pe culoar pe Tanase, dar Bandalovski protejeaza bine

!!! 39' Cartonas galben Galamaz dupa un fault tactic asupra lui Zicu, scapat periculos

37' Brandan a incercat un lung de linie frumos pentru Costea, dar Costea nu are inca reflexele pe care le dezvoltase Bilasco cind marca la Urziceni din pasele inteligente ale argentinianului

35' O faza care dureaza trei minute aduce mingea de trei ori aproape de careul lui Tatarusanu, dar fara pericol iminent. Tot Bourceanu si Brandan scot mingea din zona periculoasa

32' Delev bate extrem de prost o lovitura libera de la 30 de m

31' Bourceanu e impecabil si-l face pe Bandalovski sa piarda duel dupa duel

30' Sut slab Michel Platini. Bulgarii sint mai degraba inofensivi

28' Sut Ademar, direct in blocajul lui Tatu

26' Ocazie buna Brandan: "cap" din 10 m, putin pe linga poarta agilului M'Bolhi

25' Costea dribleaza tot in stinga, intra in careu si cade prea usor. Arbitrul olandez - impecabil - nu fluiera nimic

24' Sut bun Michel Platini din lovitura libera, Tatarusanu scoate greu in corner

24' Fault Latovlevici, lovitura libera TSKA de la 30 m lateral dreapta. Pericol pentru Tatarusanu, orbit de laserele bulgarilor din tribune

23' Banel alearga precum TGV-ul pe dreapta, dar inspiratia il paraseste in momentul pasei catre COstea. O faza interesanta, sfirsita cu un aut

22' Delev scapa pe contraatac, dar finalizeaza (cu Galamaz in coasta) la fel de anemic precum un junior nevitaminizat

21' Costea, faultat in banda dreapta, Brandan bate inca o data. M'Bolhi boxeaza

19' Prima ocazie pentru bulgari: Zicu reia mult peste poarta o centrare a lui Delev din lovitura libera

18' Sut excelent Bourceanu din lovitura libera! Mingea a muscat pamintul, dar M'Bolhi a respins in extremis. Cornerul ramine fara rezultat

17' Bulgarii bubuie mingea ca la Plevna. Lovitura libera Steaua de la 25 m dupa o serpuire a lui Costea cel mic

15' Brandan bate slab lovitura, iar bulgarii pleaca pe contraatac. Brazilianul Michel Platini face insa doua driblinguri in plus si mingea iese in aut

14' Lovitura libera Steaua de la 35 m dupa o talpa a lui Stoianov. Prepelita se resimte

13' Inca o centrare a bulgarilor, dar Delev ii fura mingea lui Zicu si faza se raceste

11' TSKA se apropie tot mai mult de poarta lui Tatarusanu pe benzi, cu tentative de patrundere prin dribling. Deocamdata, fundasii Stelei + Bourceanu reusesc sa distruga tot

9' Cornerul batut de acelasi Delev loveste plasa laterala a portii. Nici o emotie pentru Tatarusanu. Si Steaua incearca sa construiasca

9' Centrare buna a lui Delev, dar acelasi Bourceanu trimite in corner. Peluza a luat foc!

7' Joc foarte bun al Stelei la mijloc, cu Bourceanu extrem de bun la recuperare

5': Inca un sut al Stelei - tot Tanase, din lovitura libera de la 30 metri, dart mult peste poarta

3' Prima ocazie - sut bun Tanase de la 25 de metri, respinge bine portarul bulgarilor

1': A inceput meciul. Spectatorii fac o atmosfera excelenta, dar pista de atletism care inconjoara gazonul disipa presiunea la care au visat sefii lui TSKA