VIDEO Barcelona - Real 3-2/ Geniul lui Messi

de A. S.     HotNews.ro
Joi, 18 august 2011, 8:01 Sport | Fotbal


Cristiano Ronaldo, invins
Foto: Reuters
FC Barcelona a castigat Supercupa Spaniei, dupa ce s-a impus cu 3-2 in fata lui Real Marid, in mansa-retur (in primul meci, pe "Bernabeu", scorul fusese egal, 2-2).

Barcelona - Real 3-2 (Iniesta 14, Messi 44, 88 - Cristiano Ronaldo 19, Benzema 82)

Lionel Messi a fost din nou determinant pentru catalani: a pasat decisiv pentru Iniesta, la deschiderea scorului, apoi a marcat de doua ori. Cel mai important punct - cel reusit in minutul 88, cand a adus Trofeul Barcelonei, evitand prelungirile.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10221 vizualizari

  • +12 (22 voturi)    
    Geniul portughez (Joi, 18 august 2011, 8:25)

    Radu [anonim]

    A luat-o inca o data. Arbitrii au fost de vina :):):)
    • -5 (9 voturi)    
      din greseli se-nvata! .. (Joi, 18 august 2011, 17:00)

      macs [anonim] i-a raspuns lui Radu

      se vede clar ca Real a progresat fata de sezonul trecut .. sincer, m-as fi bucurat pt Barca sa piarda .. asa ar fi continuat procesul de imbunatire a jocului ..oricum Realul trebuie sa-i multumeasca Barcei pt progresul facut .. anul asta o sa se bata clar la titlu si probabil o sa ajunga iar in fazele superioare CL .. intre timp nu vad ceva extraordinar anul asta la Man U, Chelsea, Milan (nici atat!!!) ..Interul e pe duca, Bayern poate face ceva.. ah, era sa uit..tare as vrea sa vad un Real - Dortmund ..
  • +8 (20 voturi)    
    ... (Joi, 18 august 2011, 8:31)

    anca [anonim]

    Trebuie sa fie urat tare sa fii Mourinho.
    • -4 (22 voturi)    
      Exact (Joi, 18 august 2011, 10:30)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui anca

      E mult mai bine sa fii o anonima care comenteaza pe net.
  • +16 (24 voturi)    
    VALOAREA (Joi, 18 august 2011, 9:00)

    grasutu enigmatic [anonim]

    Uitati-va la pustiu asta de 24 de ani cat talent are si cata modestie si bucurie de a juca. N-are nici pe departe partzurile maimutelor noastre de fotbalisti care habar n-au ce joaca dar gem de aere :D Morinho era varza :D
  • +9 (9 voturi)    
    Fotbal (Joi, 18 august 2011, 9:18)

    Un suporter [anonim]

    Din aceasta cauza este frumos fotbalul, pentru astfel de meciuri si astfel de rezultate, astfel de rivalitati impinse la extrem, si frustrare la final, pentru cei invinsi.
  • +16 (16 voturi)    
    phiuuu (Joi, 18 august 2011, 9:27)

    gigi [anonim]

    rar vezi asa meci, ma sculam si daca era la 3 dimineata. Cand poti vedea asa ceva, e si pacat sa te mai uiti la voma de fotbal din liga noastra.
    Messi e cel mai bun fotbalist pe care l-am vazut in viata mea, nimeni nu are cum sa-l opreasca. E cu o clasa peste toti.
  • -12 (24 voturi)    
    Messi, geniul trisor (Joi, 18 august 2011, 9:49)

    ARKAN [anonim]

    Lionel Messi este jucatorul determinant, pe umerii caruia sta tot jocul Barcelonei. Fara Messi, Barcelona ar fi o echipa oarecare, o echipa formata din jucatori foarte buni (asa cum sunt multe echipe in Europa) dar lipsita de geniu.
    Messi este un geniu al fotbalului dar si un trisor si un prefacut de nota 10, cersind si simuland mereu faulturi inexistente!
    In aceasta Supercupa, Barcelona a avut foarte mult noroc (in tur se putea termina cu un avantaj de cel putin 2 goluri pt Real) iar acest trofeu a fost castigat nemeritat, cu o bafta extraordinara!
    Real arata mult mai bine astazi decat echipa de anul trecut, fiind principala pretendenta la castigarea marilor trofee Europene...si acest lucru se datoreaza lui Mourinho (probabil cel mai bun antrenor din lume).
    • +8 (10 voturi)    
      Ca in reclama... (Joi, 18 august 2011, 10:29)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui ARKAN

      probably the best beer in the world; si totusi sunt beri mult mai bune decat cea din reclama. 2 meciuri frumoase, deschise, surprinzator realul s-a aruncat in joc, in care nu mai poti da vina pe nimic: arbitrii au gresit de ambele parti, in ambele manse, asa ca nu ai cum sa zici ca o echipa a fost defavorizata si alta nu.
    • -9 (21 voturi)    
      O analiza prea complexa (Joi, 18 august 2011, 10:34)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui ARKAN

      Pentru o tara in care oamenii au fost dintotdeauna obisnuiti sa tina cu cine castiga. Evident ca, la nivel de echipa, Real a fost superioara, dar nu-i poti explica asta taranului care se simte superior cand mai castiga Barca un trofeu, pentru ca el, vezi bine, tine cu ei, nu ca prostii ceilalti.
      • -8 (14 voturi)    
        hahaha (Joi, 18 august 2011, 10:58)

        me [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

        genial comentariu...
      • +5 (15 voturi)    
        Esti un madridist terminat (Joi, 18 august 2011, 13:39)

        OzzyOsugi [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

        Cred ca n-ai putut sa dormi noaptea asta de oftica...
        • -3 (7 voturi)    
          QED (Joi, 18 august 2011, 17:26)

          OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui OzzyOsugi

          Taranul nu numai ca nu intelege, dar devine si agresiv
          • +2 (4 voturi)    
            asa e (Joi, 18 august 2011, 17:55)

            gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

            Vrei dovada? Uita-te in oglinda. Apoi mai uita-te inca o data :)
      • +7 (13 voturi)    
        realul e echipa? (Joi, 18 august 2011, 14:34)

        geo12 [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        Ronaldo a fost extrem de egoist aseara...a pierdut multe mingi sau a sutat aiurea desi avea coechipieri demarcati. Realul a dat 2 goluri norocoase venite din greselile lui Pique si Adriano.
        Barca a dat 3 goluri construite de echipa: pase din prima si suturi spectaculoase.
        Deci cine a fost superior la nivel de echipa?
    • +6 (8 voturi)    
      totusi... (Joi, 18 august 2011, 10:59)

      me [anonim] i-a raspuns lui ARKAN

      apararea realului acm pute... la primu gol cel putin era dupa seminte... nici la celelalte 2 nu s-au descurcat magnific...
    • +5 (15 voturi)    
      frustrarea e mare, nu? (Joi, 18 august 2011, 14:23)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui ARKAN

      Arkane, Messi este printre cei mai faultati jucatori ai Barcei pt ca altfel nu poate fi oprit. Sa spui ca Messi simuleaza este cea mai mare prostie pe care am auzit-o vreodata de la un fan frustrat al realului. De multe ori Messi nici nu cade desi ii rup toti picioarele, pt ca vrea sa joace FOTBAL!...nu K1 marca real. Realul a jucat mai bine ca anul trecut si pt ca Barca abia a venit de la plaja. Faptul ca Valdes a aparat extraordinar nu e bafta, faptul ca Messi i-a insirat pe toti si a dat 3 goluri nu e bafta, faptul ca Villa stie sa suteze mai bine decat Ronaldo nu e bafta, faptul ca Iniesta da scarita si Ozil suteaza in portar nu e bafta ! ...e talent ! De asta Barca a fost mai buna si va fi mai buna si sezonul asta!
    • +1 (3 voturi)    
      DOAMNE FERESTE !!!!! (Vineri, 19 august 2011, 10:11)

      anca [anonim] i-a raspuns lui ARKAN

      " Messi este un trisor de nota 10 " ... nu stiu daca sa rad sa plang cand citesc asa ceva ... pot sa-ti spun ca NU STII NIMIC DESPRE FOTBAL !!!!
  • +3 (11 voturi)    
    un lucru e clar... (Joi, 18 august 2011, 10:57)

    me [anonim]

    marcelo ar trebui trimis la echipa a 2a vreo 6 luni... poate invata si el cum se intra prin alunecare (la fotbal nu la rugby!)
    si real are nevoie de 2-3-4-5 aparatori pentru ca fara suparare apararea lui real e VARZA!!!
  • -10 (18 voturi)    
    Stop (Joi, 18 august 2011, 14:42)

    DDD [anonim]

    Mi se pare ciudat ca o echipa care pacaleste fotbalul sa castige un trofeu. Mi-as dori ca lumea sa se sature de jocul lor cu 25 de pase in aparare si sa se roage sa dea Messi gol cand prinde mingea. Barca a fost o echipa spectaculoasa cu un Ronaldinho sau un Deco in teren insa acum se bazeaza pe jucatori-panselute gen Busquets sau Pedro cu fata aia de mexican imputit. Sper sa se termine aceasta suprematie nemeritata a Barcelonei si sa vad semifinale CL cu Real, Manchester U, Bayern si Milan.
    • +5 (7 voturi)    
      fara mou-mou!! (Joi, 18 august 2011, 16:17)

      zaxx [anonim] i-a raspuns lui DDD

      poa' sa joace manchester, bayern, milan, dar fara ireal din madrid. ireal madrid=niste cotonogari care uita scopul jocului de fotbal: golul, nu picioarele adversarilor care-ti pitesc mingea. mou-mou e cea mai mare jigodie de antrenor, un tzaran bashit care a ajuns din intamplare in lumea buna a fotbalului si acum cred ca i se accepta orice(vezi gestul ca "pute Messi"). Cine nu cred ca a ajuns din intamplare sa revada faza din meciul cu Depor(Jorge Andrade). Atunci nu a avut nimic de comentat dl mou-mou. A sosit si vremea ca dl mou-mou sa o ia la mou-mou.
      Asa o bucurie am de fiecare data cand pierde marele antrenor si-si da arama pe fata... HAHAHAHAHAHAHAHAHA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • -7 (13 voturi)    
    ce atata Messi? (Joi, 18 august 2011, 15:44)

    Dodo [anonim]

    Messi in sus, Messi in jos. Toata presa ii face elogii zi si noapte de parca ar fi un zeu pe Pamant. Geniu, extrateretru, Il fenomeno sau cum naiba i se mai spune. Mai cautati-va idoli si in parte. Mare branza ca se pricepe sa plimbe un cauciuc umflat dintr-o parte in alta.
    • +8 (12 voturi)    
      la sah (Joi, 18 august 2011, 16:11)

      meeeessiiiii [anonim] i-a raspuns lui Dodo

      Domnule Dodo,

      Ati intrat (probabil din greseala) la sectiunea de sport. Daca va doriti altfel de idoli, intrati la sectiune politica pentru Obama, muzica pentru Shakira, etc...

      Numai bine!

      Meeeeeeessiiiiiii
  • -7 (13 voturi)    
    Messi, Barcelona (Joi, 18 august 2011, 16:17)

    Doru [anonim]

    Messi e un prefacut, talentat ce-i drept. Milog. Barcelona ... niste infumurati de rahat
  • +5 (11 voturi)    
    Kakoi gol Barcelona!!!!!!! (Joi, 18 august 2011, 16:35)

    ZAXX [anonim]

    Real- 2 goluri norocoase, din deviere si balbaiala lui Adriano.
    Barcelona- scarita, pasa cu calcaiul, driblinguri de rupt coloana vertebrala, sut fara preluare... intr-un cuvant: FOTBAL. Atat. Mou-mou- antrenorul care uraste fotbalul este doar un frustrat.
    Visca BARCA!!!!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    vreau sa remarc altceva... (Joi, 18 august 2011, 23:36)

    danarad [anonim]

    diferenta dintre un produs de marketing, si un talent , care in dubla mansa, a inscris de trei ori ! undeva , in spatele lui Messsi, se vede celalalt, de la real , cum il cheama, ala superunflat ca drogatu nostru....