Gazda Copei America la fotbal (si una dintre favoritele turneului), Argentina a pierdut sfertul de finala cu Uruguay, la lovituri de departajare: "autorul moral" al eliminarii este unul dinre cei mai iubiti jucatori argentinieni, Carlos Tevez, care a ratat lovitura de la 11 metri.

Muslera intuieste sutul lui Tevez: Argentina - eliminata!Foto: Reuters

Dupa 120 de minute, scorul fusese egal, 1-1 (a deschis scorul uruguayanul Perez 5, a egalat Higuain 18). In finalul primei reprize, Uruguay a ramas in 10 oameni, dupa eliminarea lui Perez. Echilibrul numeric a fost restabilit inainte de prelungiri, cand a vazut "rosu" argentinianul Javier Mascherano.

La loviturile de departajare, a marcat toata lumea, mai putin argentinianul Tevez, al carui sut a fost blocat de Muslera.

Eliminarea a atras critici majore la adresa selectionerului Sergio Batista: echipa sa a facut trei rezultate de egalitate si a obtinut o singura victorie la acest turneu, bilant sub asteptarile suporterilor. "Nu m-am gandit la demisie, pentru ca am semnat contractul acum doua luni si suntem la inceputul unui drum. Sigur ca eliminarea este dura si suferim pentru ea, dar in general sunt multumit de aceasta echipa".

In semifinale, Uruguay va intalni Peru (2-0 cu Columbia, dupa prelungiri).

Duminica, se joaca celelalte doua sferturi de finala: Brazilia - Paraguay si Chile - Venezuela.