Campioana europeana si mondiala, Spania a trecut la pas de nationala din Venezuela, castigand cu 3-0, gratie golurilor marcate de David Villa, Pedro Rodriguez (ambii Barcelona) si Xabi Alonso (Real Madrid). Intr-un alt meci amical disputat marti, Italia a fost invinsa surprinzator de Irlanda, nationala condusa de Giovanni Trapattoni castigand cu scorul de 2-0.

Italia, invinsa de IrlandaFoto: Reuters

Irlanda - Italia 2-0 (Andrews '36, Cox '90)

Italia a dominat partida cu Irlanda de la Liege din punct de vedere al posesiei, insa a plecat invinsa din Belgia. Pazzini si Nocerino au ratat primele ocazii ale partidei, dar irlandezii au fost cei care preluat conducerea dupa o lovitura libera. Condusi de pe banca de veteranul italian Giovanni Trapattoni, irlandezii au deschis scorul dupa 36 minute de joc. Stephen Hunt a miscat balonul pentru Keith Andrews (Blackburn Rovers), care a inscris pentru 1-0, invingandu-l pe portarul Emiliano Viviano. Italia a avut sansa egalarii prin Alessandro Matri si Sebastian Giovinco, insa tot irlandezii aveau sa inscrie in minutul 90, prin jucatorul lui West Bromwich Albion, Simon Cox.

Echipe de start:

Irlanda: Forde, Ward, St. Ledger, O'Dea, McShane, Hunt, Foley, Andrews, Coleman, Long, Keogh. Au mai jucat: Kelly, Delaney, Treacy, Whelan, Cox

Italia: Viviano, Criscito, Gamberini, Chiellini, Cassani, Nocerino, Pirlo, Marchisio, Montolivo, Pazzini, Rossi. Au mai jucat: Balzaretti, Giovinco, Palombo, Matri, Gilardino

Venezuela - Spania 0-3 (Villa '5, Rodriguez '20, Alonso '45)

Spania a invins usor nationala Venezuelei pe Estadio Jose Antonio Anzoategui, din Puerto La Cruz, scor 3-0. David Villa a deschis scorul dupa doar cinci minute, executand o lovitura libera obtinuta de Llorente. Villa a fost si cel care a pasat decisiv pentru golul al doilea, inscris de coechipierul sau de la Barcelona, Pedro Rodriguez. Llorente a fost faultat din nou pe finalul primei reprize, iar Xabi Alonso a inscris din lovitura libera pentru 3-0. Ibericii au dominat si in repriza secunda, insa David Silva si Fernando Torres nu au reusit sa-si treaca numele pe lista marcatorilor.

Aceasta a fost a 39-a victorie din 44 meciuri jucate de Spania sub comanda lui Vicente del Bosque, tehnician ce e la o victorie distanta de recordul national detinut de Luis Aragones.

Venezuela: Vega, Cichero, Perozo, Lucena, Rosales, Orozco, Rincon, Seijas, Gonzalez, Maldonado, Moreno. Au mai jucat: Arango, Miku, Guerra

Spania: Valdes, Arbeloa, Albiol, Marchena, Iraola, Iniesta, Busquets, Alonso, Villa, Llorente, Pedro. Au mai jucat: Casillas, Capdevilla, Silva, Cazorla, Del Moral, Torres