Nationala de tineret a Romaniei a inceput cu o remiza campania pentru calificarea la Campionatul European din 2013. Contra selectionatei din Kazakhstan, echipa ce ar fi trebuit sa fie accesibila pentru elevii lui Emil Sandoi, Alibec si compania nu au reusit sa obtina decat un punct, scor 0-0, jucatorul lui Inter Milano ratand si un penalty.

Cu un lot nou fata de cel care a ratat calificarea la turneul final din 2011, nationala Under 21 a avut superioritate la mijlocul terenului, insa nu a reusit sa se impuna in fata celor din Kazakhstan. Tricolorii puteau ramane cu toate cele trei puncte din aceasta partida in minutul 10 al reprizei secunde, cand arbitrul a dictat penalty la o cadere in careu a lui Cosmin Matei. Denis Alibec a sutat insa modest, peste poarta si nationala incepe slab campania de calificare la un turneu final.

Romania face parte din grupa a noua a preliminariilor pentru CE 2013, alaturi de Franta, Slovacia, Letonia si Kazakstan.

Echipa Romaniei: Moldovan, G. Matei, Muth, Mladen, Tiganasu, Stoian (Brata '70), Anton (Suciu '63), Radut, Cosmin Matei, Alibec, Voican (Tucudean '57)