Inter Milano a incheiat cu zambetul pe buze un sezon dezamagitor, castigand, duminica seara, trofeul Cupei Italiei, dupa 3-1 cu Palermo, pe Stadio Olimpico. Camerunezul Samuel Eto'o a inscris de doua ori, ajungand la cota de 37 de goluri marcate in acest sezon, in toate competitiile. Cristian Chivu (Inter) si Dorian Goian (Palermo) au inceput partida din postura de titulari, insa Goian a parasit terenul accidentat dupa doar 24 de minute.

Inter castiga Cupa ItalieiFoto: Reuters

Pentru a treia oara finalista in Cupa Italiei, Palermo a inceput mai bine partida, avand ocazii prin Hernandez si Pastore. Delio Rossi a fost nevoit sa faca prima mutare dupa doar 24 de minute, fundasul roman Dorin Goian accidentandu-se. Peste doua minute, la primul atac, Inter a reusit sa deschida scorul. Acquah a pierdut mingea de langa Motta, Sneijder a intrat in posesia balonului si a trimis in stanga la Eto'o, care a patruns in careu si a inscris cu un sut la coltul lung.

Palermo a fortat in atac, insa a ramas descoperita in defensiva, iar camerunezul lui Inter a reusit dubla in minutul 76. Munoz a reaprins sperantele celor de la Palermo in minutul 87, cand a inscris pentru 2-1, insa peste doar trei minute a fost eliminat. Diego Milito a stabilit scorul final in prelungiri, aducand al saptelea trofeu al Cupei Italiei echipei din Milano (1939, 1978, 1982, 2005, 2006, 2010, 2011).

Delio Rossi, antrenor Palermo: "Am avut dorinta, dar nu a fost destul. Pana la urma echipa cu mai multa experienta a castigat".

Leonardo antrenor Inter Milano: "A fost un sezon dificil, cu multe accidentari, trei antrenori si sisteme diferite de joc. Au avut multe motive pentru a se opri, dar au luptat pana la final. Au meritat sa incheie sezonul cu un zambet"