Dinamo si-a asigurat calificarea in Europa League, prin victoria cu 3-1 in fata deja retrogradatei Victoria Branesti: "haita" nu mai poate cobori sub locul 6, indiferent de rezultatele ultimei etape.

Dinamo a deschis scorul prin Bakaj (2); Victoria Branesti a egalat prin Ispir (58), apoi a ratat doua situatii mari, prin care putea complica serios jocul. Djakaridja Kone a linistit lucrurile prin reusita din minutul 65, apoi Danciulescu a punctat pentru 3-1 intr-un moment esential - era minutul 83, iar Dinamo tocmai ramasese in inferioritate numerica (portarul Balgradean primise cartonasu rosu, iar locul sau in poarta fusese luat de fundasul dreapta Barboianu).

Tot luni, in Liga 1, Steaua a invins cu 1-0 pe FCM Targu Mures (Dica, 25, penalty), revenind deasupra lui Gaz Metan Medias, in ierarhia Ligii 1. In ultima etapa, Steaua joaca pe terenul lui CFR Cluj, iar Medias se deplaseaza la Craiova, echipa deja retrogradata.

Steaua mai are o varianta de a prinde Europa League - finala Cupei, pe care o va disputa contra lui Dinamo (Brasov, 25 mai).