Mansa decisiva Brasov - Steaua a debutat sub semnul mizei: joc fragmentat, tensionat, pe care bucurestenii l-au limpezit ceva mai repede, prin cateva actiuni purtate de Cristi Tanase. Dupa 20 de minute, brasovenii au re-echilibrat si au inceput sa impinga jocul spre poarta lui Tatarusanu, insa fara sa-si procure ocazii. Nici nu au mai avut nevoie, pentru a obtine avantaj - in minutul 41, arbitrul Cristi Balaj a vazut hentul comis de Brandan si a acordat penalty gazdelor, transformat de Ilyes.

Dica, decisiv in CupaFoto: Rompres

Steaua a revenit de la cabine "furioasa", dar constructia nu a furnizat ocazii clare. A fost nevoie de sclipirile lui Dica (atacantul aflat in dizgratia patronului...) pentru ca bucurestenii sa se apropie de gol - in minutul 58, atacantul a nimerit bara laterala, dintr-o lovitura libera, iar cu patru minute inainte fluierului final, a gasit poarta cu un sut de la marginea careului (86).

Dupa 0-0 acasa si 1-1 pe terenul Brasovului, Steaua s-a calificat in finala Cupei, care se va disputa tot pe stadionul "Tineretului" din Brasov. In meciul pentru trofeu, stelistii isi vor reintalni marea rivala Dinamo: este greu de crezut ca echipa lui Ioan Andone, dupa 2-0 in turul cu Gloria Bistrita, mai poate pierde calificarea, in returul care se va juca joi seara, in Groapa" (20.45)...