Gaz Metan Medias si Steaua au remizat, duminica, in cea de-a XXXII-a, scor 0-0, scor ce nu ajuta pe niciuna din cele doua echipe. Venirea lui Cosmin Olaroiu nu a putut produce minuni in echipa Stelei si, dupa o partida plictisitoare, cu doar doua ocazii de gol (cate una la fiecare poarta), ros-albastrii au obtinut un punct ce ii mentin pe un loc de Europa League, cu doua etape inainte de final.

Cosmin OlaroiuFoto: Rompres

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Gaz Metan Medias si Steaua s-au anihilat reciproc timp de 90 de minute si si-au impartit punctele in cea de-a XXXII-a etapa. Primele 45 de minute s-au scurs fara vreo ocazie notabila la vreuna din cele doua porti, iar partea secunda a meciului a continuat in aceeasi nota plictisitoare pana in minutul 74, atunci cand o greseala in defensiva Stelei putea duce la deschiderea scorului.

Presat de Eric la marginea propriului careu, Iliev trimite balonul direct in picioarele brazilianului, Eric il intoarce pe bulgarul Stelei si suteaza direct in Tatarusanu. Balonul ii revine, insa sutul sau se duce pe langa poarta. Asa cum si-au impartit punctele, Gaz Metan si Steaua si-au impartit si ocaziile. Sansa ros-albastrilor a venit cu trei minute inainte de final, la o lovitura libera de pe partea stanga. Cristi Tanase l-a surprins pe portarul gazdelor cu un sut direct pe poarta, insa Plesca a intervenit bine si a respins.

Cosmin Olaroiu (Steaua): "Echipa a avut o atitudine buna, dar mai avem nevoie de multa munca".

Echipe de start:

Gaz Metan Medias: Plesca, Zaharia, Akaki, Trtovac, Buzean, Al. Muntean (Bozesan '67), Todea, Eric, Hoban, Pirvulescu, Bawab (Dan Roman '63)

Steaua: Tatarusanu, Emeghara, Gardos, Iliev, Latovlevic, Nicolita (Marinescu '84), Brandan, Radut (Dica '74), Tanase, Onofras (Burdujan '56), Bilasco