Manchester Unitred a facut pasul decisiv catre cel de-al 19-lea titlu din istoria sa, dupa ce i-a invins, duminica, in cea de-a XXXVI-a etapa din Premier League, pe londonezii de la Chelsea, scor 2-1. "Diavolii" lui Sir Alex Ferguson au nevoie acum de un singur punct din ultimele doua confruntari ale sezonului pentru a readuce trofeul ligii engleze pe Old Trafford.

"Chicharito" inscrie in poarta lui CechFoto: Reuters

Sperantele lui Chelsea de a-si pastra titlul de campioana s-au naruit pe Old Trafford, in fata unui Manchester United impresionant, care a avut nevoie de doar 37 de secunde pentru a deschide scorul. O pasa excelenta a lui Park Ji-Sung si o interventie ratata a brazilianului David Luiz i-au dat posibilitatea mexicanului Hernandez sa scape singur spre poarta lui Cech si sa deschida scorul.

United a preluat controlul partidei, Rooney (min. 8, min. 15), Hernandez (min. 11) si Park Ji-Sung (min. 23) avand ocazii de a majora scorul. Nemanja Vidic a fost cel care a dus scorul la 2-0 dupa 23 de minute de joc, trimitand cu capul dupa o centrare de pe stanga a lui Ryan Giggs.

Cu un avans de doua goluri, United a ales sa nu-si asume prea multe riscuri. Kalou si Drogba au ratat la poarta lui Van der Sar, iar gazdele au intrat la pauza in avantaj. Frank Lampard a inscris in minutul 69, dupa o recentrare cu capul a lui Iovanovic, pastrand sperantele londonezilor. United a fost insa de neclintit si a pus o mana pe trofeul din Premier League, avand nevoie de un singur punct din urmatoarele doua meciuri pentru a-si asigura titlul.

Ryan Giggs (Manchester United): "E un pas imens. Matematic nu am castigat inca titlul, dar suntem aproape. Stim ca suntem capabili sa jucam un forbal bun si am stiut ca trebuie sa atacam tot timpul deoarece un gol nu este suficient in fata unei echipe ca Chelsea. A fost un inceput minunat si ar fi fost usor pentru noi s aridicam piciorul de pe acceleratie, dar nu am facut-o. Vom incerca sa obtinem titlul saptamana viitoare, cu Blackburn. Nu vom merge acolo pentru remiza, ci sa castigam".

Arsenal a renuntat la titlu duminica, pierzand cu 1-3 in fata celor de la Stoke City.

Premier League, etapa a XXXVI-a:

Sambata:

Aston Villa - Wigan athletic 1-1 (Young '17/ N'Zogbia '10)

Bolton - Sunderland 1-2 (Klasnic '87/ Zenden '45, Knight '90-autogol)

Everton - Manchester City 2-1 (Distin '66, Osman '72/ Toure '28)

Newcastle United - Birmingham City 2-1 (Ameobi '36-penalty, Taylor '43/ Bowyer '45)

West Ham United - Blackburn Rovers 1-1 (Hitzlsperger '78/ Roberts)

Tottenham - Blackpool 1-1 (Defoe '89/ Adam '76-penalty)

Duminica:

Wolverhampton - West Bromwich Albion 3-1 (Fletcher '15, '47, Guedioura '28/ Odemwingie '55-penalty)

Stoke City - Arsenal 3-1 (Jones '28, Pennant '40, Walters '82/ Van Persie '81)

Manchester United - Chelsea 2-1 (Hernandez '1, Vidic '23/ Lampard '68)

Manchester United este cu o mana pe trofeul din Premier League, dupa ce a invins, duminica, pe campioana en-titre, Chelsea, scor 2-1, pe Old Trafford.