FC Brasov a invins, duminica, in etapa a XXXII-a a Ligii 1, pe ultima clasata, Sportul Studentesc, scor 2-1, si si-a asigurat matematic prezenta in prima liga din Romania si in sezonul viitor. Alexandru Mateiu a inscris golul victoriei in minutul 43, aceasta fiind si prima reusita a mijlocasului in Liga 1.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Oaspetii au deschis scorul dupa jumatate de ora de joc, Cardoso inscriind in urma unei greseli a portarului Popescu. Avantajul Brasovului a tinut doar patru minute, Irimia egaland cu un sut din afara careului, balonul fiind deviat de Cristi Ionescu.

Echipa lui Antonio Conceicao a revenit insa la conducerea partidei cu doua minute inainte de final, Mateiu inscriind golul victoriei dupa o pasa foarte buna a lui Viveiros.

Echipe de start:

Sportul Studentesc: Popescu, Ratiu, Farmache, Patriche, Lung, Cruceru (Lungu '45), Irimia (Gheorghe '86), Negru, Ferfelea (Dobre '68), Balan, Curelea

FC Brasov: Marc, Rusu, Majernik, Oros, Ionescu, Toloza, Stanga, Cristescu (Chipciu '70), Cardoso (Martinovic '87), Mateiu (Distefano '71), Viveiros