Atacul lui Real Madrid s-a dezlantuit, sambata seara, la Sevilla, elevii lui Jose Mourinho castigand cu 6-2 meciul etapei a XXV-a. Cristiano Ronaldo a inscris de patru ori, iar madrilenii s-au apropiat la cinci puncte de rivala Barcelona, care are insa un meci mai putin.

Ronaldo, patru goluri impotriva SevilleiFoto: Reuters

Sergio Ramos, Kaka si Cristiano Ronaldo au pus-o pe Real in avantaj inainte de pauza, pentru ca in minutul 61, Alvaro Negredo sa inscrie pentru Sevilla (1-3). Au urmat insa cele zece minute de magie ale portughezului Ronaldo, care a mai inscris de trei ori in poarta gazdelor. Negredo a inchis tabela cu sase minute inainte de final: 2-6.

"Dupa ce s-a intamplat in Liga Campionilor am vrut sa obtinem un rezultat bun si am reusit. Intotdeauna e importanta sa marchezi. Trebuie sa castigam toate meciurile ramase, fara sa ne gandim la Barcelona, dar cu cat castiga mai tarziu titlul, cu atat mai bine", a declarat Cristiano Ronaldo.

Cristiano Ronaldo a ajuns la 33 de goluri in Primera Division, urcand pe primul loc in clasamentul golgeterilor din acest sezon, cu doua mai multe decat Lionel Messi. Portughezul a ajuns la 46 de goluri inscrise in acest sezon in toate competitiile, depasind cu patru recordul sau anterior, inregistrat in sezonul 2007/2008, pe vremea cand evolua la Manchester United.

"Sa marchezi patru goluri nu este usor, dar trebuie sa le multumesc colegilor mei pentru ca m-au ajutat. Nu vreu sa ma gandesc la titlul de golgeter deoarece mai sunt trei meciuri de jucat", a mentionat portughezul.

Primera Division, etapa a XXXV-a:

Sambata:

Athletic Bilbao - Levante 3-2 (Toquero '31, Lopez '47-penalty, Llorente '63/ Stuani '77, Nano '85)

Getafe - Almeria 2-0 (Colunga '4, Rios '53)

Hercules - Racing Santander 2-3 (Sendoa '40, Gomes '43/ Santos '14, '41, Henrique '45)

Sporting Gijon - Deportivo La Coruna 2-2 (Ayoze '35-penalty, Barral '90-penalty/ Adrian '8, '40)

Valencia - Real Sociedad 3-0 (Soldado '16, '37, Jonas '25)

Atletico Madrid - Malaga 0-3 (Rondon '29, Baptista '35, Maresca '84)

Sevilla - Real Madrid 2-6 (Negredo '61, '84/ Ramos '21, Ronaldo '31, '65, '70, '75, Kaka '42)