Dupa ce a fost condusa cu 1-0 si 2-1, AS Roma a castigat in minutul 95 disputa de pe terenul lui Bari, contand pentru etapa cu numarul XXXV din Serie A. A fost 3-2 pentru formatia antrenata de Vincenzo Montella, iar Francesco Totti (206 goluri) l-a depasit pe Roberto Baggio (205) in clasamentul all-time al marcatorilor din campionatul italian.

Francesco Totti Foto: Reuters

Pentru a mai spera la locul patru (cel care asigura prezenta in tururile preliminarii ale Champions League), AS Roma avea nevoie de un succes pe terenul lanternei Bari. Acest lucru s-a intamplat in minutul 95, atunci cand Aleandro Rosi a marcat pentru 3-2.

Au punctat Bentivoglio (25' penalti) si Huseklepp (42') pentru gazde, respectiv Totti (30', 58' penalti) si Rosi (90+5') pentru Roma.

Cu dubla de duminica seara, Totti a ajuns la cota 14 goluri in acest sezon de Serie A, in timp ce de-a lungul timpului capitanul Romei a punctat de 206 ori in prima liga de fotbal a Italiei.

Francesco l-a depasit in ierarhia marcatorilor pe Roberto Baggio, fostul international inscriind de 205 ori in Serie A.

In varsta de 34 de ani, Totti evolueaza la AS Roma de nu mai putin de 18 ani. Alaturi de formatia de pe Olimpico, mijlocasul a obtinut un titlu de campion al Italiei in 2001.