Invinsa in urma cu o saptamana in mansa tur a semifinalelor Cupei Romaniei, Gloria Bistrita a pierdut si in campionat in fata celor de la Dinamo. In fata unor tribune goale, alb-rosii s-au impus lejer, cu 3-0, intr-o partida pe care au dominat-o de la un capat la altul.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Dinamo a deschis scorul dupa 20 de minute, cand Torje a patruns in viteza pe flancul drept, a centrat in fata portii, de unde Liviu Ganea a impins balonul in plasa. Bistritenii au contestat golul, reclamand ca jucatorul dinamovist s-a folosit de mana pentru a inscrie, insa arbitrul Lucian Rusandu a validat golul.

Bakaj a dus scorul la 2-0 la doar doua minute de la debutul reprizei secunde, inscriind fara preluare, cu un sut de la aproximativ 14 metri. Torje a inscris al noualea sau gol din acest sezon de Liga 1 pentru Dinamo, dupa o greseala in defensiva bistritenilor. Anton a deviat balonul pana la Torje, care a inscris cu un sut din vole din interiorul careului (min. 74).

Cele mai mari ocazii ale Gloriei au venit prin Bajenaru sau Keita, insa bistritenii nu au reusit sa-l invinga pe Balgradean. Dupa aceasta victorie, Dinamo a ramas pe locul al patrulea in clasamentul Ligii 1, in timp ce bistritenii raman pe locul 14, la sase puncte de zona retrogradabila.

Echipe de start:

FC Dinamo: Balgradean, Rubio, Gaman, Moti (Mehmedovic '77), Diabate (Bordeanu '69), Torje, Margaritescu, Patrascu, Bakaj, Tucudean, Ganea (Danciulescu '72)

Gloria Bistrita: Albut, Achim, Szukala, Tudose, Velcovici (Mandea '71), Keita, Marginean, Anton, Iordache (Costache '12), Bajenaru, Cavalli (Balba '54)