Campioana CFR Cluj a reusit "sa lege", pentru prima data din luna noiembrie, doua victorii in Liga 1. Dupa ce etapa trecuta i-a invins pe vasluienii lui Viorel Hizo, miercuri, in etapa a XXIX-a, echipa lui Alin Minteuan a invins pe Unirea Urziceni, echipa ce se indreapta cu pasi siguri catre retrogradare, cu scorul de 3-1.

CFR, victorie contra Unirii Urziceni Foto: Agerpres

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Razvan Paduretu a jucat doar 15 minute in duelul ultimelor doua campioane ale Romaniei, mijlocasul accidentandu-se si fortandu-l pe Marian Pana sa faca devreme o schimbare. Peste doar cateva secunde ialomitenii au deschis scorul, printr-un autogol al CFR-ului. Patras a executat o lovitura libera de pe partea dreapta, Sixto Peralta a avut prim-planul in duelul cu Mera si a respins balonul cu capul in propria poarta.

CFR a egalat dupa 11 minute, dupa o actiune personala a lui Viorel Nicoara, care a intors doi adversari, a sprintat catre careu si a inscris cu un sut din 16 metri, la coltul lung (min. 26). Clujenii au intrat la pauza in avantaj, gratie golului lui Emmanuel Kone, din minutul 36. Peralta a recuperat un balon la mijlocul terenului si l-a lansat in atac pe Kone, care a inscris pentru 2-1 cu un sut de la 15 metri.

Batin a dus scorul la 3-1 in minutul 58, profitand de o greseala a lui Epamononda Nicu. CFR a plecat victorioasa de la Urziceni, insa cele trei puncte obtinute nu-i modifica pozitia in calsament.

Echipe de start:

Unirea Urziceni: Curca, Nicu, Busca, Mera, Lupu, Toba (Scarlatescu '76), Muzac (Zenin '76), Patras, Paduretu (Onicas '15), Rusescu, Mihalcea

CFR Cluj: Minca, Nuno Diogo (Veloso '68), Piccolo, Rada, Panin, Sare, Kone, Bastos, Peralta (Kivuvu '77), Nicoara, Bus (Batin '46)