Dinamo a castigat derbiul cu Steaua din Ghencea (1-0) gratie unui gol marcat cu capul de Gabriel Torje, unul dintre cei mai scunzi jucatori de pe teren (1,67 metri). Apararea gazdelor a gafat inexplicabil (62'), iar eroarea le-a fost fatala elevilor lui Sorin Cartu. Ros-albastrii au controlat primele 45 de minute (au ratat ocazii importante), dar au pierdut din viteza si consistenta in a doua repriza. Onofras putea salva remiza (87'), dar executia din patru metri a atacantului nu a gasit spatiul portii.

Torje, decisiv in GhenceaFoto: AGERPRES

Dupa ce a pierdut ultimele dispute cu Dinamo, Steaua isi dorea sa puna capat seriei negre. Dupa cum a inceput meciul din Ghencea, erau toate premisele ca acest lucru sa se intample. Ros-albastrii au dominat primele 45 de minute, Moti (6' a fost aproape de autogol dupa ce a trimis in transversala), Bilasco (9'), Cristi Tanase (36') si Surdu (41') ratand ocazii mari.

Lucrurile s-au schimbat insa inexplicabil (dupa cum aprecia si Sorin Cartu) in a doua repriza, una in care Steaua nu a mai ajuns cu aceeasi usurinta la poarta lui Balgradean (unul dintre evidentiatii oaspetilor). Lovitura de teatru a fost consemnata in minutul 62, atunci cand Gabriel Torje (1,67 - unul dintre cei mai scunzi jucatori de pe teren) a marcat cu capul, din apropiere. Apararea lui Cartu a gafat impardonabil, iar eroarea a fost suficienta pentru ca punctele sa se duca in Stefan cel Mare.

Steaua ar fi putut salva remiza in minutul 87, dar Onofras nu a nimerit poarta din doar patru metri. Dinamo s-a impus in Ghencea la limita, iar ros-albastrii nu au putut trece nici de aceasta data peste "complexul alb-rosu".

Click aici pentru rezultate si clasament.

Steaua: Tatarusanu - Bonfim, Gardos, Geraldo, Latovlevic - Nicolita, Brandan, Marinescu (Onofras 70'), Tanase - Surdu (Radut 78'), Bilasco (Maicon 55'). Antrenor: Sorin Cartu.

Dinamo: Balgradean - Barboianu, Grigore, Moti, Bordeanu - Torje (Bakaj 83'), Kone, Catalin Munteanu (Margaritescu 76'), Alexe - Danciulescu, Liviu Ganea (Tucudean 70'). Antrenor: Ioan Andone.

Arbitri: Marius Avram (Bucuresti), Sebastian Gheorghe (Suceava) si Miklos Nagy (Cluj).