Dupa cinci meciuri fara victorie, Gaz Metan Medias a reusit sa castige, duminica, in cea de-a XXVIII-a etapa a Ligii 1, trei puncte importante in cursa pentru ocuparea unui loc de cupe europene la finalul sezonului. Elevii lui Pustai s-au impus pe teren propriu, cu 2-0, in fata Unirii Urziceni, echipa ce e tot mai aproape de a parasi prima scena a fotbalului din Romania.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Mediesenii au dominat intalnirea cu Unirea Urziceni, inscriind cate un gol in fiecare repriza. Alex Munteanu a deschis scorul in minutul 37, fructificand o centrare in diagonala a lui Pirvulescu. Dupa zece minute de la intrarea pe teren (min. 83), Litu a reluat cu capul din noua metri, ducand scorul la 2-0.

Echipe de start:

Gaz Metan: Plesca, Hoban, Akaki, Lazar, Buzean, Todea, A. Munteanu (Dudita '61), Eric, Pirvulescu, Roman (Litu '73), Bawab (Bozesan '58)

Unirea Urziceni: Cernea, Busca, Epaminonda, Ionita (Scarlatescu '60), Mera, Tosca, Toba (Tene '80), Patras, Muzac (Marcu '86), Senin, Rusescu