Spaniolul Fernando Torres a reusit sa inscrie primul sau gol pentru campioana Chelsea, in victoria londonezilor de sambata, din cea de-a XXXIV-a etapa din Premier League, in fata celor de la West Ham United, scor 3-0. Manchester United s-a impus cu 1-0 in meciul cu Everton, in timp ce Liverpool a trecut la pas de Birmingham, scor 5-0.

Fernando Torres, la primul gol pentru ChelseaFoto: Reuters

Manchester United se mentine in fruntea clasamentului, cu patru etape inainte de final, dupa ce a invins pe Everton, gratie golului lui "Chicharito" Hernandez din minutul 84. Liverpool s-a impus categoric pe Anfield (5-0) dupa hat-trick-ul lui Maxi Rodriguez si reusitele lui Kuyt si Joe Cole.

Chelsea ramane la sase puncte in spatele echipei lui Sir Alex Ferguson, londonezii reusind sa castige pe Stamford Bridge in fata celor de la West Ham United. Lampard a deshis scorul cu un minut inainte de pauza iar Torres, intrat pe teren in minutul 76, a reusit sa inscrie pentru Chelsea golul de 2-0 (min. 83). Transferat la echipa lui Abramovich pentru 50 de milioane de lire sterline, Torres a marcat primul sau gol pentru londonezi, in al 14-lea sau meci in tricoul campioanei. Malouda a inscris in prelungiri, stabilind scorul final: 3-0

Premier League, etapa a XXXIV-a:

Sambata:

Manchester United - Everton 1-0 (Hernandez '84)

Aston Villa - Stoke City 1-1 (Bent '43/ Jones '20)

Blackpool - Newcastle 1-1 (Campbell '32/ Lovenkrands '17)

Liverpool - Birmingham 5-0 (Rodriguez '7, '66, '73, Kuyt '23, Cole '86)

Sunderland - Wigan Athletic 4-2 (Gyan '55, Henderson '66, '77, Sessegnon '73-penalty/ Diame '52, Santo '90)

Tottenham - West Bromwich Albion 2-2 (Pavlyuchenko '27, Defoe '67/ Odemwingie '5, Cox '81)

Wolverhampton - Fulham 1-1 (Fletcher '22/ Johnson '80)

Chelsea - West Ham United 3-0 (Lampard '44, Torres '83, Malouda '90)