Rapid nu a reusit sa inscrie impotriva echipei pe care a invins-o in tur cu 7-1, plecand cu un singur punct de la Chiajna, dupa egalul cu Victoria Branesti, scor 0-0. Giulestenii inregistreaza astfel a doua remiza alba consecutiva cu o echipa ce se lupta pentru a evita retrogradarea, dupa ce in etapa trecuta a terminat la egalitate (0-0) cu Universitatea Craiova.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Duelul dintre Branesti si Rapid a inceput inaintea fluierului de start al arbitrului, cele doua galerii luandu-se la bataie la iesirea din Bucuresti. Echipaje ale politiei si ale Jandarmeriei au sosit la fata locului, aplanand conflictul. Incidentul s-a soldat cu ranirea a patru suporteri.

Ocaziile nu le-au lipsit rapidistilor, care au dominat partida, insa Roman si compania nu au reusit sa-l invinga pe Stoicescu. Rapidistii au introdus mingea in poarta de doua ori in prima repriza, dar reusitele lui Pancu (min. 25) si Roman (min. 31) au fost anulate pentru fault in atac, respectiv ofsaid.

Costin Lazar, exclus din lot in martie pentru ca nu a semnat prelungirea contractului, a revenit pe terenul de joc, la cererea patronului George Copos. Lazar a intrat in minutul 68 si putea fi eliminat dupa doar noua minute, cand l-a lovit violent cu cotul in arcada pe Olariu. Arbitrul i-a aratat insa doar galben si Lazar a ramas pe teren. Cu cinci minute inainte de finalul partidei, Lazar a avut o intrare intarziata la acelasi Olariu, dar arbitrul nu a acordat nimic si Lazar a incheiat meciul pe teren.

Echipe de start:

Branesti: Stoicescu, Maghici, Bar, Marincau, Nicola, Iacob, Avram (Zuluf '70), Popa, Novac (Calintaru '82), Olariu, Oprea (Straut '90+3)

Rapid: Bornescu, Rui Duarte, Marcos Antonio, Glauber, Ezequias, Roman (St. Grigorie '74), N.Grigore (Lazar '68), Spadacio, Frunza, Herea, Pancu (Sburlea '58)