Schalke s-a calificat in semifinalele Champions League, germanii castigand si returul cu Inter, scor 2-1. Italienii au sperat pana in ultima clipa intr-o minune (dupa 2-5 la Milano), dar au parasit competitia inca din "sferturi". Reusita lui Cristiano Ronaldo (50') i-a asigurat Realului victoria pe "White Hart Lane", Tottenham dovedindu-se o echipa mult prea mica pentru un Madrid pregatit de Jose Mourinho.

Real Madrid, semifinala de vis cu Barcelona Foto: Reuters

Rezultatele serii:

Schalke - Inter 2-1 (in tur 5-2)

(Raul 45', Howedes 81' - Motta 49')

"Acum e oficial, totul s-a terminat", a titrat Gazzetta dello Sport dupa incheierea partidei dintre Schalke si Inter. Peninsularii au sperat intr-o minune, dar golul lui Raul (45') i-a adus cu picioarele pe pamant pe elevii lui Leonardo. Motta a egalat in minutul 49, insa germanii s-au impus dupa reusita lui Howedes (81'). Cu scorul general de 7-3, Schalke merge in semifinale si o elimina pe detinatoarea en-titre a trofeului.

Tottenham - Real Madrid 0-1 (in tur 0-4)

(Cristiano Ronaldo 50')

Dupa 4-0 pe Santiago Bernabeu in tur, Realul era deja in penultimul act al competitiei inca de saptamana trecuta. Cu toate acestea, "albii" si-au respectat blazonul si s-au impus si pe "White Hart Lane". Cristiano Ronaldo (50') a inscris cu largul concurs al lui Gomes, iar galacticii s-au calificat cu 5-0 la general. Pentru Jose Mourinho urmeaza insa poate cel mai greu duel din Champions League, Madridul urmand sa intalneasca pe FC Barcelona.

Semifinale Champions League:

Real Madrid - Barcelona

Manchester United - Schalke 04

* Disputele vor avea loc pe 26 si 27 aprilie (turul) si pe 3 si 4 mai (returul).